Najnowsze wiadomości

13 lipca 2024 20:50

Czy sól jest niezdrowa?Dowiedz się, jak sól wpływa na organizm, a także poznaj zalecane ilości, które powinieneś spożywać.

Ostatnio zrobiło się głośno wokół soli, odkąd FDA zaczęła sugerować Amerykanom, aby zaczęli ograniczać sód w naszej diecie (1). Czy zatem sól naprawdę zasługuje na swoją złą sławę i czy w ogóle powinniśmy ją spożywać? Czy sól pasuje do stylu życia Nutrition Stripped?

PIN IT

Po pierwsze, podzielmy rodzaje soli. Większość ludzi zna sól jako przyprawę, ale istnieją dwa różne jej rodzaje - sól kuchenna i sól morska. Główne różnice między nimi to ich konsystencja, sposób przetwarzania, zawartość minerałów i właściwości. Sól morska jest produkowana w wyniku naturalnego parowania wody oceanicznej (tj. słonej wody morskiej), która zawiera śladowe minerały i sód z morza. Sól stołowa jest bardziej przetworzona i zazwyczaj dodaje się do niej minerały, takie jak jod, który jest ważny dla zdrowej tarczycy, ale także zmienia smak i sprawia, że konsystencja jest bardzo delikatna.

Osobiście zawsze używam soli morskiej, różowej soli himalajskiej lub celtyckiej soli morskiej ze względu na smak i zawartość minerałów. Jeśli jednak używasz soli morskiej zamiast soli kuchennej, możesz nie otrzymywać wystarczającej ilości jodu (przeczytaj więcej o niedoborze jodu tutaj). Możesz upewnić się, że dostarczasz wystarczającą ilość jodu, dodając do swojej diety wodorosty, takie jak arkusze nori lub makaron kelp, lub suplementując jod. Wypróbuj Kale Caesar Nori Wrap, Veggie Sushi Rolls, Deconstructed Vegetable Sushi Bowl lub Brown Rice Miso Macro Bowl.

Ile soli należy spożywać?

Większość spożywanej przez nas soli pochodzi z przetworzonej żywności, a nie z soli kuchennej lub morskiej. Sprawdź ten artykuł, aby zapoznać się z infografiką pokazującą, ile soli znajduje się w popularnych produktach spożywczych w standardowej diecie amerykańskiej. Jeśli jesz dużo przetworzonej lub paczkowanej żywności, śledzenie ilości spożywanego sodu może być trudne, zwłaszcza że sód jest zwykle liczony w miligramach w ilościach 1000. Spożycie soli i sodu zależy w dużej mierze od stylu życia, zagrożeń dla zdrowia, aktualnych wyzwań zdrowotnych, rutyny ćwiczeń, diety i indywidualnej reakcji na sód. Jeśli jesteś sportowcem, możesz potrzebować więcej sodu, aby zwalczać i uzupełniać utracony sód/minerały w pocie. Z drugiej strony, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, zaleca się ograniczenie sodu, ponieważ może on powodować dodatkowe płyny w organizmie, co zwiększa ciśnienie w naczyniach krwionośnych prowadzących do nerek.

Jakie są wymagania/sugerowane spożycie sodu przez FDA:

Dietary Guidelines for Americans (1) sugerują ograniczenie sodu do około:

  • 2300mg/dzień, jeśli masz 50 lat lub mniej (około 1 łyżeczki)
  • 1500 mg/dzień dla osób w wieku 51 lat lub starszych (około 3/4 łyżeczki).

Ponownie, w zależności od historii zdrowia, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi lub problemy z nerkami, zawsze zalecam niższe z tych dwóch i spożywanie jak największej ilości pełnowartościowych pokarmów, co naturalnie ogranicza ilość dodanego sodu. Jeśli jesz głównie pełnowartościową żywność i gotujesz partiami, aby gotować większość posiłków w domu, jest mało prawdopodobne, że będziesz spożywać ponad łyżeczkę soli dziennie. Jeśli jesz paczkowane przekąski, pamiętaj o zawartości sodu i staraj się nie przekraczać 2300 mg. Aby dowiedzieć się, jak czytać etykiety żywieniowe, zapoznaj się z tym postem.

Krótko mówiąc, nie bój się spożywać soli - po prostu pamiętaj o jej źródle i zawsze staraj się jeść pełnowartościową żywność (tj. żywność pochodzącą z natury). W stylu życia Nutrition Stripped chodzi o równowagę, więc zachęcam do zdrowego odżywiania się bez zbytniego skupiania się na liczeniu spożycia sodu (chyba że lekarz zaleci to ze względów zdrowotnych)!

Zdrowe przepisy dla osób, które kochają sól:

Popcorn z solą morską i cynamonem
Zapiekana kruszonka jabłkowa z solonym kremem kokosowym
Trufle czekoladowe z solą morską z chili
Pasta z szalotki

z awokado


Posypać grzanką z awokado

Spróbuj tego: Różowa himalajska sól morska

Jeśli podobał Ci się ten post, prawdopodobnie spodoba Ci się:

  • Czy powinienem przyjmować suplementy?
  • Jak czytać etykiety żywieniowe
  • Przewodnik po ukrytych cukrach
  • Czy alkohol jest niezdrowy?
  • Czy kawa jest niezdrowa?

xx McKel

Źródła: (1) http://www.fda.gov/Food/IngredientsPackagingLabeling/FoodAdditivesIngredients/ucm253316.htm

Zdjęcie za pośrednictwem Pinterest

P.S.

Czy wiesz, że #NSCookbook zawiera porady żywieniowe ORAZ ponad 100 pysznych przepisów na pełnowartościową żywność? Pobierz swoją kopię tutaj.

PIN IT

Redakcja "2000kcal"

Komentarze (0)