Jak zrobić miskę do smoothie
2 kwi 2022 - Przepisy i gotowanie
5 października 2024 14:53
Jesteś ciekawy, co to jest białko roślinne, jak je stosować, jakie są najlepsze roślinne produkty białkowe i dlaczego powinieneś je jeść?
Podobnie jak wiele innych osób!
Naszą podstawową filozofią żywieniową jest dieta roślinna, co dla nas oznacza koncentrowanie się na pełnowartościowych produktach, głównie (zgadłeś!) roślinach!
Niezależnie od tego, jaki styl życia prowadzisz - czy po prostu chcesz dodać do swojej diety więcej pokarmów pochodzenia roślinnego, czy też przechodzisz na dietę i styl życia w pełni roślinny - wszyscy możemy czerpać korzyści z diety bogatej w rośliny, wraz z błonnikiem, minerałami, fitoskładnikami i korzyściami zdrowotnymi, jakie one zapewniają.
Ciągle jednak słyszę pytanie: "Jak dostarczyć sobie wystarczającą ilość białka, nie jedząc mięsa?".
Istnieje wiele pokarmów pochodzenia roślinnego, z których możesz czerpać białko roślinne - to tylko kwestia nauczenia się, czym one są, jak je stosować i bycia świadomym, by włączać je do smacznych i łatwych posiłków każdego dnia.
Soczewica jest doskonałym źródłem węglowodanów i błonnika, a także białka. W jednej porcji zawiera ponad 10 gramów białka budującego mięśnie. Soczewicę zalicza się do białek skrobiowych, a zielony groszek można zaliczyć do tej samej kategorii co soczewicę.
Soczewica zawiera mieszankę aminokwasów egzogennych i egzogennych, w tym globulinę, która stanowi prawie połowę profilu aminokwasowego soczewicy. Oprócz tych aminokwasów soczewica sprzyja zdrowiu dzięki zawartości skrobi, nierozpuszczalnego błonnika pokarmowego, prebiotyków i potasu (1). Na dodatek soczewica jest bardzo tania, łatwa w przygotowaniu i sycąca.
Nasiona konopi nie tylko zawierają białko, ale także mnóstwo zdrowych dla serca tłuszczów, głównie kwasów tłuszczowych omega-3. Choć nie zawierają wszystkich aminokwasów (brakuje im lizyny), nadal są uważane za doskonałe źródło białka dla wegan. Warto również zauważyć, że olej z nasion konopi zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, a także argininę, która pomaga w produkcji tlenku azotu, cząsteczki niezbędnej dla silnego układu sercowo-naczyniowego (2).
Nasiona konopi mają pyszny, subtelnie słodki i orzechowy smak i są tak małe, że można je łatwo wykorzystać i dodać do każdego przepisu w celu zwiększenia zawartości białka roślinnego.
Nasiona chia to starożytne nasiona, które od wieków są wykorzystywane ze względu na ich niesamowitą zdolność do wchłaniania wody i przekształcania się w substancję przypominającą żel, co zawdzięczają zawartości rozpuszczalnego błonnika w nasionach. Ze względu na tę wyjątkową właściwość, nasiona chia można dodawać do potraw i dań, aby naturalnie je zagęścić, a jednocześnie zwiększyć zawartość błonnika, białka i zdrowych tłuszczów (głównie omega-3).
Jeśli chodzi o białko, nasiona chia składają się w około 20% z białka i w 25% z błonnika. Chociaż poziom białka może się różnić w zależności od partii tych nasion, w zależności od miejsca uprawy, zawierają one zarówno aminokwasy egzogenne, jak i egzogenne, z których większość stanowi globulina (3). Nasiona chia są również naturalnie bezglutenowym białkiem, co jest pomocne dla osób wrażliwych.
2 łyżki stołowe = 4 gramy białka
Quinoa to bezglutenowe ziarno (technicznie rzecz biorąc - nasiona), które jest wykorzystywane jako węglowodan i uważane za jeden z najlepszychpokarmów białkowych pochodzeniaroślinnego. Często zalicza się ją do białek skrobiowych, ponieważ zawiera węglowodany, a także duże ilości białka roślinnego i błonnika. Można ją stosować zamiast ryżu, aby urozmaicić spożycie węglowodanów i dodać do nich nieco białka.
W porównaniu z innymi ziarnami, quinoa ma lepszy profil aminokwasowy i wyższy stosunek białka do tłuszczu i węglowodanów (4). W porównaniu z pszenicą, kukurydzą czy ryżem zawiera również więcej aminokwasu lizyny.
1/2 filiżanki ugotowanej quinoa = 7-9 gramów białka
Spirulina jest niezwykle bogata w białko i jest jednym z niewielu źródeł wysokobiałkowych pokarmów roślinnych, które składają się głównie z tego makroskładnika w suchej masie. W rzeczywistości, spirulina składa się z około 6-70% białka wagowo, podczas gdy większość innych białek roślinnych składa się tylko z około 35% (5). Ponadto spirulina dostarcza wszystkich niezbędnych aminokwasów, co czyni ją białkiem pełnowartościowym. Badania wykazały również, że organizm może wykorzystać białko ze spiruliny bardziej efektywnie, co czyni ją jednym z najlepszych dostępnych źródeł białka roślinnego (5).
Spirulina ma głęboki niebiesko-zielony kolor i zmienia wszystko, co się z nią zmiesza, w ten żywy kolor. Smakuje subtelnie słodko i orzechowo, z nutą wanilii i czekolady, ale z subtelnym posmakiem wodorostów.
Drożdże odżywczeBragg to jeden z najlepszych wysokobiałkowychproduktów roślinnych dzięki swojemu serowemu smakowi, wszechstronności i imponującej zawartości składników odżywczych. Drożdże odżywcze nie zawierają nabiału ani aktywnych drożdży i występują w postaci proszku/płatków, które po zmieszaniu z płynem tworzą pastę. Świetnie nadają się do przyrządzania bezmlecznych sosów, dressingów i innych potraw.
To również pełnowartościowe białko - w jednej porcji drożdży odżywczych znajdziesz wszystkie aminokwasy. To łatwy sposób na zwiększenie zawartości makroskładników w posiłkach, kiedy posypujesz nimi danie, tak jak zwykłym serem.
3 łyżki stołowe drożdży odżywczych = około 12 gramów białka
Nasiona takie jak słonecznik, sezam, chia, konopie, len i pestki dyni są bogate zarówno w białko, jak i minerały, dzięki czemu znalazły się na liście najlepszych wegańskich pokarmów białkowych. Nasiona różnią się w zależności od rodzaju, niektóre mają bardziej orzechowy smak, podczas gdy inne są bardziej słodkie i neutralne w smaku. Nasiona dyni mają ziemisty smak, nasiona sezamu mają bardzo orzechowy smak, nasiona słonecznika są lekko słodkie i orzechowe, a len i nasiona chia mają łagodny orzechowy smak.
Podobnie jak w przypadku większości białek roślinnych, w nasionach tych brakuje lizyny, aminokwasu, który jest niezbędny do stworzenia pełnowartościowego białka. Nie oznacza to jednak, że nie są one doskonałym źródłem tego makroskładnika. Na przykład, pestki dyni składają się w prawie 60% z białka (6), więc porcja z 1/4 szklanki to dobra inwestycja w swoje pieniądze.
1/4 filiżanki nasion = około 7-9 gramów białka
Orzechy, takie jak migdały, orzechy włoskie, nerkowce, pistacje, orzechy brazylijskie i inne, są nie tylko bogate w minerały, witaminę E i zdrowe tłuszcze, ale także zawierają dużo białka. Orzechy różnią się między sobą rodzajami, niektóre z nich mają bardziej orzechowy smak, podczas gdy inne są bardziej słodkie i neutralne w smaku. Nerkowce to jedne z moich ulubionych orzechów, ponieważ są niezwykle uniwersalne i można je stosować w słodkich i pikantnych potrawach. Orzechy brazylijskie są moimi drugimi ulubionymi, ponieważ są bogate w selen. Już jedna porcja dziennie zaspokaja 100% zapotrzebowania na selen.
Ludzie często dodają orzechy do posiłków lub jako przekąski ze względu na silne połączenie białka i tłuszczu - dwóch składników odżywczych, które pomagają wypełnić organizm i utrzymać go w pełni. Chociaż orzechy są doskonałym źródłem białka roślinnego, nie zawierają pełnego zestawu aminokwasów. W większości z nich brakuje lizyny, a w innych (np. w migdałach) aminokwasów siarkowych, metioniny i cysteiny, tryptofanu (w orzechach makadamia i pekanach) oraz treoniny (aminokwasu, którego brakuje w orzechach ziemnych) (7).
1/4 filiżanki orzechów = około 7-9 gramów białka
Fasola i rośliny strączkowe, takie jak ciecierzyca, są wspaniałym źródłem białka roślinnego, węglowodanów i błonnika. Fasola, podobnie jak soczewica, zaliczana jest do białek skrobiowych. Kolejnym kluczowym składnikiem fasoli jest magnez, który jest ważnym minerałem w naszym organizmie, odgrywającym kluczową rolę w 300 funkcjach komórkowych, w tym w funkcjonowaniu mięśni, syntezie białek, kontroli poziomu cukru we krwi i regulacji ciśnienia krwi. Wykazano również, że pomaga zmniejszyć objawy PMS, bóle głowy i zaparcia.
Fasola zawiera wiele aminokwasów, takich jak izoleucyna, ale wciąż brakuje w niej innych, takich jak walina i lizyna. Jedno z badań wykazało również, że strawisz od 33% do 86% aminokwasów dostępnych w fasoli, przy czym odsetek ten jest różny dla różnych rodzajów fasoli, w tym czarnej, czerwonej i białej (8).
Żywność zawierająca soję, taka jak tempeh, tofu i edamame, to pełnowartościowe białko roślinne zawierające wszystkie aminokwasy. Pod względem składu chemicznego są to jedne z najsilniejszych i najbardziej zbliżonych do zwierzęcych białek. Niektóre badania wskazują, że soja ma wysokie stężenie BCAA (aminokwasów rozgałęzionych), które są korzystne dla wydolności sportowej (9).
Często te oparte na soi źródła białka roślinnego oprócz białka zawierają także błonnik i zdrowe tłuszcze. Tempeh jest najbardziej odżywczy z tej grupy, ponieważ zawiera naturalnie występujące zdrowe bakterie powstałe w procesie fermentacji. Zanim jednak dodasz do swojej diety tonę tempehu, tofu czy edamame, przeczytaj, co powinieneś wiedzieć o soi.
1 porcja tempehu/tofu/edamu = około 20 gramów białka
Prowadzenie roślinnego stylu życia, jak często zalecamy w Nutrition Stripped, polega na wybieraniu owoców, warzyw, pełnych ziaren i wyżej wymienionych roślinnych źródeł białka. Znalezienie pokarmów, które sprawiają, że czujesz się najlepiej i są pełne, pełne energii i zadowolone, jest kluczem do przestrzegania zdrowego planu żywieniowego i nadal cieszenia się jedzeniem, które kochasz.
Aby Twoje nawyki dotyczące odżywiania i stylu życia stały się trwałe, należy zastosować kombinację tych strategii.
Właśnie to mieliśmy na uwadze, tworząc Metodę Uważnego Odżywiania (Mindful Nutrition Method).
The Mindful Nutrition Method™ to transformujące doświadczenie online, obejmujące coaching grupowy na żywo, materiały szkoleniowe i kursowe oraz prywatną społeczność. Wewnątrz uczymy naszych uczniów, jak stworzyć zrównoważone nawyki żywieniowe na całe życie, które pomogą uwolnić się od obsesji na punkcie jedzenia i diet, utrzymać zrównoważoną wagę, kultywować pozytywną relację z jedzeniem i swoim ciałem, a w końcu odnaleźć radość z odżywiania się.
Zapisz się już dziś, aby obejrzeć nasz darmowy kurs mistrzowski, w którym poznasz nawyk nr 1, który sprawia, że wciąż zmagasz się ze swoją wagą i relacjami z jedzeniem - oraz dowiesz się, jak uwolnić się od obsesji na punkcie jedzenia i diet, zaczynając już teraz.
Nie musisz się stresować i obsesyjnie myśleć o jedzeniu. Istnieje lepszy sposób i tak, to możliwe, aby kultywować pozytywną relację z jedzeniem! Dołącz do tego darmowego kursu mistrzowskiego o zrównoważonym odżywianiu, aby dowiedzieć się jak.
© Copyright 2000kcal.pl | Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Komentarze (0)