Najnowsze wiadomości

20 kwietnia 2024 6:42

Dietetyk roślinny o piciu soków



Ilekroć wygłaszam pogadankę na temat odżywiania, zawsze słyszę pytanie o wyciskanie soków! Tak wiele osób jest zwolennikami soków. Jakie jest moje zdanie na temat soków? Oto moja trzystopniowa porada żywieniowa dotycząca soków.

1. Moja pierwsza rada brzmi: jedz przede wszystkim całe, nieprzetworzone owoce i warzywa w ich naturalnej postaci - skórki, miąższ, błonnik, czasem nasiona, błony i wszystko inne. Jedząc je w ten sposób, zyskujemy wszystkie korzyści płynące z pokarmu roślinnego. Różnorodność włókien zawartych w całych owocach i warzywach spowalnia wchłanianie naturalnych cukrów i zapewnia wiele korzyści, takich jak zdrowie serca i układu trawiennego - błonnik odżywia nawet przyjazne bakterie, które wspomagają zdrowie układu odpornościowego. W całości zawiera więcej fitochemikaliów, które są często skoncentrowane w zewnętrznej części miąższu i skórce rośliny. Ponadto całe owoce i warzywa są mniej skoncentrowane, więc zawierają mniej kalorii w większej porcji. Owoce i warzywa są tak zdrowe, że zalecam spożywanie co najmniej 3 porcji owoców i 6 porcji warzyw każdego dnia. Taki nawyk może obniżyć ryzyko wielu chorób przewlekłych.

2. Moja druga rada jest taka, że jeśli masz problemy z codziennym spożywaniem wszystkich tych porcji w postaci pełnowartościowych produktów, możesz raz dziennie spożywać je w postaci soku. Może to być szczególnie pomocne dla osób, które z różnych powodów mają trudności z jedzeniem wystarczającej ilości warzyw i owoców, w tym ze względu na słaby apetyt, a nawet niechęć do warzyw. Zdziwilibyście się, jak wiele osób chce się zdrowo odżywiać, ale nie lubi zielonych warzyw! Dlatego uważam, że sokowirówka może być dobrym rozwiązaniem dla każdego. Nie oznacza to, że musisz pić soki, ale jeśli Ci to odpowiada, to proszę bardzo! Postaraj się ograniczyć je do jednej porcji owoców i warzyw dziennie.

3. Jeśli zamierzasz spróbować picia soków, oto moja najlepsza rada. Jeśli możesz znaleźć proces, który pozostawia więcej całego owocu w mieszance, to jest to najlepsza opcja. Na przykład, niektóre wysoko wyspecjalizowane przetwórnie faktycznie mieszają owoce i warzywa, dzięki czemu można uzyskać korzyści płynące z całej rośliny - błonnik, skórkę, nasiona i inne. Jednak wiele sokowirówek wyciska te dobre rzeczy i pozostawia po sobie rafinowany, zagęszczony sok. Jeśli zdecydujesz się na taki filtrowany sok, upewnij się, że zawiera on głównie warzywa, aby ograniczyć ilość naturalnych cukrów pochodzących z owoców. Soki owocowe są bardzo skoncentrowane w cukry naturalne; w zależności od rodzaju owoców, do uzyskania jednej małej porcji soku mogą być potrzebne około 3 porcje owoców, co oznacza, że otrzymujesz wszystkie te skoncentrowane owoce w jednym łyku lub dwóch. Gdy te cukry są spożywane bez błonnika, który spowalnia ich wchłanianie, mogą powodować szybki wzrost stężenia glukozy we krwi. Dlatego, zgodnie z ogólną zasadą, zwiększ ilość warzyw i zmniejsz ilość owoców, aby uzyskać najzdrowszy sok ze wszystkich.

Upewnij się, że w soku znajdują się różne świeże, bogate w składniki odżywcze warzywa:

- Głęboko zielone warzywa liściaste, takie jak jarmuż, szpinak czy rukola, które zawierają mnóstwo ważnych składników odżywczych i fitochemicznych, takich jak luteina.

- Pomarańczowo-czerwono-żółte warzywa, takie jak marchew, papryka i pomidory, które zawierają karotenoidy związane z ochroną serca.

- Warzywa o łagodnym smaku, takie jak ogórki i seler, które łagodzą ostry smak i dostarczają wartości odżywczych.

- Rośliny ziołowe, takie jak imbir i kurkuma, które mają właściwości przeciwzapalne.

- Dodaj odrobinę owoców: cytrusów, jabłek, jagód lub melona, aby zrównoważyć ostry smak warzyw.

Jeśli zastanawiasz się nad wypróbowaniem sokowirówki, zajrzyj do sklepu Williams-Sonoma. A moją recenzję sokowirówki Tristar Slowstar przeczytasz tutaj.

Uwaga: Nie jestem rzecznikiem tych produktów ani firm, ani nie czerpię z nich zysków; przedstawiam jedynie moje własne, niezamówione opinie na temat popularnych produktów, usług i organizacji w świecie żywności!

Redakcja "2000kcal"