Najnowsze wiadomości

2 marca 2024 6:48

5 kroków do rozpoczęcia tworzenia zdrowej relacji z jedzeniemPosiadanie zdrowej relacji z jedzeniem może być naprawdę trudne.

Codziennie widzimy komunikaty, które mówią, że istnieje "dobre" jedzenie i "złe" jedzenie lub że powinieneś jeść to i nigdy nie jeść tamtego.

Jedzenie jest pożywieniem dla naszych ciał fizycznych i odżywianiem na poziomie komórkowym, więc jest niezwykle ważne, aby zwracać uwagę na spożywanie szerokiej gamy pokarmów, które przyczyniają się do zdrowia i zapobiegają przewlekłym chorobom.

Ale jedzenie to także coś więcej niż tylko to fizyczne odżywianie. To sposób na połączenie się z innymi, z innymi kulturami, odkrywanie nowych rzeczy, doświadczanie przyjemności i radości z tego.

Jedzenie jest czymś, bez czego nie możemy żyć - co oznacza, że jest obecne w naszym codziennym życiu tak długo, jak długo żyjemy, a większość z nas spożywa ponad 35 posiłków tygodniowo, co oznacza ponad 35 okazji do odżywiania naszego ciała lub ponad 35 sposobów, na jakie stresujemy się jedzeniem.

Ale stresowanie się o jedzenie może czasem przyczynić się do bardziej niezdrowych zachowań niż praktykowanie równowagi.

W ten wideo, zamierzam wziąć ciebie przez 5 kroków ćwiczyć zaczynać robić zdrowszego związek z żywnością.

Pierwsze rzeczy pierwsze, kultywowanie zdrowszej relacji z jedzeniem nie jest niemożliwe i nie jest to coś, co dzieje się z dnia na dzień. Wymaga dużo współczucia dla siebie, cierpliwości, praktyki i wiele razy profesjonalnych praktyków, którzy mogą wspierać twoją podróż.

Nie jesteś też sama, jeśli jednym z Twoich celów jest kultywowanie zdrowszych relacji z jedzeniem.

Istnieje tak wiele czynników, które wpływają i odgrywają rolę w naszej unikalnej relacji z jedzeniem? Czynniki te obejmują kulturowe, ewolucyjne, społeczne, rodzinne, indywidualne, status ekonomiczny i psychologiczne.

Nierzadko ludzie używają jedzenia jako mechanizmu radzenia sobie z takimi uczuciami jak stres, nuda czy niepokój, a nawet w celu przedłużenia uczucia radości.

Chociaż może to pomóc na krótką metę, jedzenie w celu uspokojenia/ukojenia lub znieczulenia uczuć może zwiększyć negatywne uczucia związane z jedzeniem, co może spowodować dalszy stres i koncentrację na jedzeniu.

Jak wygląda zdrowa relacja z jedzeniem?

To może czuć się trudny nawet definiować co zdrowy związek z żywnością patrze i czuje jak.

Zacznijmy więc od tego, jak może wyglądać zdrowa relacja z jedzeniem - ponieważ jest ona inna dla każdego.

 • Zdrowa relacja z jedzeniem może oznaczać, że lubisz pokarmy, które w Twoim rozumieniu sprzyjają lepszym wynikom zdrowotnym. Na przykład, że spożywanie odpowiedniej ilości białka dziennie przyczynia się do utrzymania beztłuszczowej masy mięśniowej lub że spożywanie zdrowych tłuszczów może być korzystne dla zdrowia układu krążenia i mózgu.
 • Albo, że spożywanie pełnowartościowych węglowodanów daje Ci energię, która zasila Twój dzień i pozwala Ci wykonywać działania, które musisz podjąć.
 • Może to również oznaczać, że czujesz się mało lub nie czujesz winy, wstydu lub żalu wokół swoich wyborów żywieniowych.
 • To może oznaczać, że możesz być bardziej uważny podczas czasów, kiedy jesz, zwalniasz, aby cieszyć się jedzeniem za to, co jest.
 • To oznacza jedzenie do momentu, kiedy jesteś komfortowo pełny i jedzenie ponownie, kiedy czujesz fizyczny głód.
 • Chodzi o to, żeby dać sobie otwarty stosunek do wszystkich pokarmów - nie określać czegoś jako czyste/brudne, dobre/złe lub na/ poza limitami.
 • Chodzi o to, żeby nie planować posiłków na makijaż, ani nie wyznaczać sobie zaplanowanych dni, w których można się objadać.

Niektóre przykłady niezdrowych postaw wobec jedzenia mogą obejmować:

 • "Czuję się okropnie, więc zasługuję na jedzenie rzeczy, które są dla mnie złe".
 • "Nie mam siły woli".
 • "Zjadłam jedno, więc równie dobrze mogę zjeść resztę".
 • "Nie powinienem marnować jedzenia".

Więc teraz, gdy masz migawkę tego, jak może wyglądać zdrowa relacja z jedzeniem i dlaczego jest ważna, oto pięć kroków do praktykowania, które pomogą ci kultywować zdrową relację z jedzeniem.

Polecam chwycić dziennik i faktycznie pisać swoje myśli na papierze, dając sobie 5 lub więcej minut na sekcję, aby naprawdę zbadać to dla siebie.

PIN IT

1. Zbadaj, jak wygląda dla ciebie zdrowa relacja z jedzeniem

Zacznij od pisania dziennika i określenia, jak wygląda dla ciebie zdrowa relacja z jedzeniem? Co jest dla Ciebie najważniejsze, aby czuć się lub doświadczać wokół jedzenia?

Nie ma tu dobrej ani złej odpowiedzi!

2. Co blokuje Cię przed nawiązaniem tej relacji z jedzeniem?

Następnie zidentyfikuj, gdzie jest luka między tym, jak definiujesz zdrową relację z jedzeniem, a tym, jakie są Twoje obecne doświadczenia i codzienne działania.

Co działa w zgodzie z Twoją definicją, a co nie działa?

3. Jakie działania możesz podjąć?

Z obszarami ty identyfikowałeś jako no pracuje lub no wyrównujący z twój definicją zdrowy związek z żywnością, dziennik i brainstorm jaki praktyki ty mogłeś implementować w twój dziennym życiu szczególnie wokoło mealtime, który wspiera ciebie i wyraża zdrowego związek z żywnością.

Tak, na przykład, powiedzmy, że jednym z wyzwań, które zidentyfikowałeś jest to, że często czujesz się naprawdę zestresowany wokół czasu posiłków, jedną z praktyk, które możesz wdrożyć jest wzięcie dwóch minut przed każdym posiłkiem i zrobienie kilku rund głębokiego oddychania.

Nie tylko wspierają twój ciało na fizjologicznym poziomie przez wyzwalać twój parasympatycznego układ nerwowy, ale ja także pomaga ciebie trawić twój jedzenie lepiej, ja pomaga ciebie przekwalifikowywać i reframe twój umysł zaczynać przyjmować nowego mindset wokoło twój posiłków czasów - to bierze dużo praktyki, cierpliwość i powolny postęp ale dzień po dniu ten ćwiczenie może łatwo wpływać twój związek z żywnością w pozytywnym sposobie.

4. Zidentyfikuj emocje, których doświadczasz w związku z wyborem jedzenia

Czwarty krok jest zwracać uwagę twój emocje, uczucia i opowieści które opowiadasz sobie wokoło twój żywieniowych wyborów, i wokoło twój mealtimes.

Zwracanie uwagi na historie, które sobie opowiadasz, może naprawdę dać ci wiele wglądu w to, co głęboko tkwi w twoim umyśle na temat twojego związku z jedzeniem.

Jestem wielkim fanem dziennikarstwa, ponieważ pomoże Ci wyrazić swoje uczucia i emocje wokół jedzenia w ogóle, ale także wokół czasów posiłków, które wiele z tych wyzwalaczy lub historie lub moje wnętrza będą często wyskakiwać wokół czasu jeść jedzenie.

Prowadzić dziennik nagrywając swoje uczucia i emocje.

To może być, że zauważysz, że jesz więcej jedzenia lub numb out przez jedzenie żywności, ponieważ jesteś naprawdę zestresowany lub przytłoczony lub niespokojny.

Może być również tak, że kiedy jesz pokarmy, które uznałeś za "dobre" lub "złe", czujesz poczucie winy, dumy, wstydu, żalu lub innej emocji, która silnie utożsamia się z jedzeniem "dobrego" lub "złego" pokarmu.

5. Uświadom sobie swoje doświadczenia z jedzeniem

Na koniec po prostu obserwuj swoje myśli wokół niego, nazywaj je i przynoś do nich świadomość.

Jak tylko zaczniesz rzucać światło na te stare wzorce myślowe i przekonania, tym silniejszy staniesz się przy interweniowaniu i podejmowaniu działań, które są bardziej wyrównane z tym, jak chcesz jeść i żyć.

Wiedz, że potrzeba dużo współczucia, cierpliwości, praktyki i wsparcia, aby naprawdę pomóc ci zmienić sposób myślenia o relacji z jedzeniem.

Pamiętaj, że to jest podróż.

Dobrze jest chcieć zdrowszej relacji z jedzeniem, a jednocześnie doświadczać wzorców myślowych, które nie są z tym zgodne.

Dobrze jest mieć dni, w których twoja wewnętrzna rozmowa jest całkowicie pozytywna, a następnego dnia może być bardziej wymagająca.

To jest w porządku, aby zrobić duże kroki i mieć kilka mentalnych niepowodzeń. To jest część podróży i procesu!

Nie ma czegoś takiego jak wszystko albo nic, lub doskonałe.

Jedną z rzeczy, które mogą naprawdę pomóc wspierać zdrową relację z jedzeniem jest stworzenie zdrowego stylu życia, który jest w pełni unikalny dla Ciebie, a nie podążanie za planami lub jakimś idolizowanym sposobem jedzenia.

Pobierz mój przewodnik po tworzeniu zdrowych nawyków z łatwością. Jedną z rzeczy, które w nim przedstawiam jest to, jak zdefiniować, jak wygląda dla Ciebie zdrowie, a następnie jak możesz stworzyć nawyki wspierające tę wizję.

To pomoże Ci odejść od poczucia, że musisz podążać za konkretnym planem i pomoże Ci lepiej podkreślić, co działa dla Ciebie.

W niektórych sytuacjach możesz potrzebować profesjonalnych wskazówek, aby to zrobić, więc bądź otwarty na pracę jeden na jeden z wykwalifikowanym i licencjonowanym pracownikiem służby zdrowia, takim jak zarejestrowany dietetyk lub jeden z naszych trenerów Nutrition Stripped Wellness, którzy są przeszkoleni i pomagają Ci czuć się wspieranym na każdym kroku.

Redakcja "2000kcal"