Najnowsze wiadomości

26 listopada 2022 13:00

Co to jest IBS?Powszechny problem związany z układem pokarmowym, zespół jelita drażliwego (IBS) może powodować długą listę objawów IBS, w tym wzdęcia, gazy i inne.

Zespół jelita drażliwego, znany również jako IBS, dotyka około 10% do 15% dorosłej populacji kraju. Jednak tylko około 5% do 7% osób otrzymuje diagnozę (1). Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z najczęstszymi objawami IBS i rozmowa z lekarzem lub dietetykiem w celu opracowania indywidualnego planu, który pomoże Ci poczuć się jak najlepiej!

Wiele moich klientek przychodzi do mnie z problemami trawiennymi i po omówieniu ich stylu życia, diety, czynników stresogennych itp. pracujemy razem, aby opracować plan, który złagodzi te objawy, ale także dotrze do pierwotnej przyczyny problemu. Dla niektórych kobiet mogą to być nietolerancje pokarmowe, podczas gdy dla innych jest to brak żywności bogatej w składniki odżywcze lub żywności bogatej w probiotyki. Tymczasem u innych osób stres i inne wybory dotyczące stylu życia również mogą odgrywać rolę w wywoływaniu objawów zespołu jelita drażliwego.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich znajomych cierpi na IBS i chciałby wiedzieć, jak rozpoznać objawy IBS oraz jakie zmiany (w tym wybory żywieniowe) wprowadzić w swoim stylu życia, aby złagodzić dolegliwości, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o IBS i o tym, na co należy zwracać uwagę.

Co to jest IBS?

Zespół jelita drażliwego to zaburzenie, które wpływa na pracę jelit, głównie jelita grubego. Oznacza to, że nadal będziesz doświadczać objawów jelita drażliwego, nawet jeśli nic nie jest nie tak z ciałem anatomicznie. Objawy te obejmują zmiany w nawykach łazienkowych, takich jak zaparcia i biegunki, którym zwykle towarzyszą inne niekorzystne skutki uboczne, takie jak ból i wzdęcia IBS.

Możesz również doświadczyć objawów, które nie mają nic wspólnego z trawieniem, w tym problemów takich jak bóle mięśni, zmęczenie, nagła potrzeba oddania moczu, ból podczas stosunku lub brak libido. Kobiety są bardziej narażone na zachorowanie na IBS niż mężczyźni, a historia rodzinna tego schorzenia również może zwiększyć ryzyko (1).

Chociaż IBS nie powoduje zagrożenia życia, może poważnie zakłócić Twoje codzienne życie, ponieważ objawy zazwyczaj utrzymują się przez długi okres czasu. Można jednak nauczyć się kontrolować objawy IBS, wprowadzając kilka prostych modyfikacji do swojej codziennej rutyny.

PIN IT

Objawy IBS

Większość osób z IBS doświadcza problemów trawiennych w tym czy innym momencie, które mogą obejmować zmiany w regularności po inne problemy, takie jak depresja i brak apetytu. Oto niektóre z najczęstszych objawów IBS, które zostały zgłoszone:

 • Ból brzucha
 • Wzdęcia
 • Zaparcia
 • Biegunka
 • Nudności
 • Niestrawność
 • Skurcze żołądka
 • Gaz
 • Niepokój/depresja
 • Zmniejszony apetyt

PIN IT

Różnice między IBS a IBD

Chociaż IBS nie prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, choroba zapalna jelit (IBD) może je wywołać. Aby być bardziej szczegółowe, IBD odnosi się do warunków trawiennych, takich jak choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego, które są poważne zaburzenia, które powodują zapalenie i blizny w wyściółce jelit.

Objawy, które odróżniają IBD od IBS to krew w stolcu, biegunka, która budzi cię w nocy, niewyjaśniona utrata wagi, wymioty, trudności w przełykaniu, uporczywy ból i zmiany w typowych objawach IBS (2). W takich przypadkach niezwykle ważne jest, abyś zgłosił się do lekarza, ponieważ mogą to być oznaki poważniejszego problemu.

Więcej informacji o trawieniu

5 kroków do poprawy trawienia

Popraw swoje trawienie dzięki temu prostemu resetowi

Top 5 owoców poprawiających trawienie

10 gorzkich pokarmów do wypróbowania dziś, aby poprawić trawienie

Przyczyny IBS

Niestety, lekarze nie są pewni dokładnych przyczyn zespołu jelita drażliwego. Jednak kilka różnych czynników może przyczynić się do wystąpienia objawów, w tym (1):

 • Nieprawidłowa motoryka jelit (albo zbyt szybka, co prowadzi do biegunki w IBS, albo zbyt wolna, co powoduje zaparcia)
 • Zmiany w sygnałach bólowych z neuroprzekaźników, które wysyłają wiadomości z mózgu do jelit i vice versa
 • Wrażliwe jelita
 • Infekcja jelitowa
 • Przerost bakterii w jelitach
 • Nietolerancje pokarmowe

Chociaż nie są to główne przyczyny, kilka innych czynników może prowadzić do bólu i dyskomfortu w jelitach związanych z IBS (2):

 • Dieta
 • Stres
 • Aktywność fizyczna
 • Poziom hormonów

Jeśli doświadczyłeś objawów IBS, przeczytaj to. Obejmujemy podstawy i podajemy przepisy! #nutritionstripped

Tweet

Leczenie IBS

Zła wiadomość: nie ma jednego lekarstwa na IBS. Dobra wiadomość: wprowadzenie kilku drobnych zmian w stylu życia może być skutecznym sposobem leczenia zespołu jelita drażliwego.

Na przykład, stosowanie diety o niskiej zawartości FODMAP, która obejmuje ograniczenie pewnych rodzajów węglowodanów, pomogło ludziom kontrolować objawy (1). Zwolnienie tempa jedzenia i praktykowanie uważności jako część dobrze opracowanej diety w zespole jelita drażliwego może również pomóc.

Wypróbuj te bezglutenowe produkty

Kup teraz

Bob's Red Mill

Gluten Free Almond Flour $6

Kup teraz

Bob's Red Mill

Gluten Free Baking Flour $6

Kup teraz

Bob's Red Mill

Gluten Free Chickpea Flour $5

Kup teraz

Bob's Red Mill

Gluten Free Rolled Oats $5

Zobacz więcej

Jedno z badań wykazało również, że ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w złagodzeniu problemów z żołądkiem, więc upewnij się, że wstajesz i ruszasz się więcej w ciągu dnia (3).

Inne ostatnie badania wykazały obiecujące wyniki programu leczenia domowego, który obejmował terapię poznawczo-behawioralną, co jest prawdopodobne, ponieważ stres może wywoływać objawy. Program skupiał się na nauczaniu pacjentów o połączeniu mózg-jelita, jak samodzielnie monitorować objawy, wspólnych wyzwalaczach i tym, co dzieje się z ciałem po tych wyzwalaczach, jak kontrolować zamartwianie się oraz strategiach relaksacji mięśni i rozwiązywania problemów (4).

Wreszcie, inne ostatnie badanie wykazało, że suplementacja witaminą D może pomóc złagodzić objawy IBS (5). Witamina D jest rozpuszczalną w tłuszczach witaminą, która jest produkowana przez skórę w odpowiedzi na ekspozycję na słońce. Niestety, nie występuje ona naturalnie w wielu źródłach pokarmowych, dlatego warto rozważyć jej suplementację, jeśli nie spędzasz zbyt wiele czasu na świeżym powietrzu.

Przepisy, które mogą pomóc w trawieniu

Stosowanie diety low-FODMAP nie musi być restrykcyjne. W rzeczywistości możesz nadal jeść wiele pysznych potraw, które kochasz! Podczas gdy dieta o niskiej zawartości FODMAP może nie być rozwiązaniem dla każdego, kto cierpi na IBS, może to być dobry początek do odkrycia potencjalnych wyzwalaczy pokarmowych i odkrycia nietolerancji wraz z dietetykiem.

Oto kilka przepisów do wypróbowania w ciągu dnia, które nie są typowymi pokarmami wyzwalającymi FODMAP:

 • Kokosowa owsianka z płatków quinoa
 • Niebieskie naleśniki gryczane z sosem jagodowym
 • Bezglutenowe bułeczki
 • Avocado Grapefruit Ceviche
 • Turkey Avocado Greens Wrap

Uwaga: Będziesz chciał użyć 1/8 awokado w tych przepisach, aby utrzymać je w niskiej FODMAP-friendly.

NS poleca

Chociaż może być trudno dojść do diagnozy i znaleźć leczenie dla swoich objawów dla IBS, jest to zdecydowanie możliwe. Jeśli od kilku dni lub tygodni odczuwasz dyskomfort trawienny, czas porozmawiać z lekarzem, aby dotrzeć do źródła problemu. Kilka zmian w diecie i stylu życia może mieć ogromny wpływ na objawy i może pomóc uzyskać z powrotem czuć się najlepiej.

Jeśli szukasz bardziej spersonalizowanego wsparcia i sposobów na zapobieganie objawom IBS, sprawdź nasz Coaching Wellness. Oferujemy wirtualne spotkania, a wszyscy nasi Trenerzy Wellness NS są profesjonalnie przeszkoleni, aby dać Ci fachowe wskazówki i praktyczne plany dla długoterminowego zdrowia! Kliknij tutaj, aby wziąć udział w quizie dla klientów.

Redakcja "2000kcal"