Najnowsze wiadomości

13 lipca 2024 21:12

Co to jest sumak?Kiedy myślę o Bliskim Wschodzie, natychmiast przychodzą mi na myśl żywe kolory, odważne smaki i silne aromaty. Jeśli zamknę oczy, mogę sobie wyobrazić, jak siedzę na werandzie z widokiem na Morze Śródziemne, czuję delikatny wiatr wiejący od wybrzeża i powoli delektuję się smakowitym przysmakiem. Egzotyczne kultury zawsze były moją wyjątkową fascynacją, a tęcza różnych kulturowych potraw nigdy nie przestaje cieszyć mojego podniebienia. Choć uwielbiam podróżować i poznawać inne kraje, nie zawsze mam czas, by zwiedzać je tak często, jak bym chciała. Na szczęście żyjemy w czasach, w których nie musimy podróżować, aby poznać potrawy innych kultur, ponieważ te smaki są dostarczane prosto do naszych lokalnych sklepów spożywczych.

Co to jest Sumak?

Sumak to jedna z tych przypraw, która wygląda równie egzotycznie, jak sugeruje jej nazwa. W rzeczywistości nazwa "sumak" pochodzi od aramejskiego słowa "summaq", oznaczającego ciemnoczerwony kolor, ponieważ sumak jest czerwoną lub purpurowo-czerwoną sproszkowaną przyprawą wytwarzaną z jagód sumaka. Obecnie sumak jest najczęściej używany na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w takich krajach jak Iran, Liban, Syria, Turcja i Sycylia. Pierwotnie pochodził z Grecji i nadal jest obecny w kuchni greckiej, ponieważ sumak stosuje się jako przyprawę do grillowanych mięs oraz do gulaszu, zawijania pita, potraw z ryżu i warzyw. Sumak jest także składnikiem za'ataru, tradycyjnej bliskowschodniej mieszanki ziół, sezamu i soli. Na przestrzeni wieków Rzymianie stosowali sok i proszek z sumaku jako środek zakwaszający, a rdzenni Amerykanie zbierali czerwone jagody sumaku i suszyli je, aby zapewnić sobie pożywienie na zimę. Jednym z najsłynniejszych zastosowań sumaku jest sałatka fattoush, czyli bliskowschodnia sałatka z sałatą, pomidorami, grillowaną pitą i sosem sumakowym. Sumak pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu i Ameryki Północnej.

Istnieją dwie odmiany sumaku i warto je rozróżniać, ponieważ jedna z nich jest trująca. Wersja trująca ma białe jagody i zwisa w gronach, przypominających wyglądem białe winogrona. W kontakcie ze skórą wywołuje czerwoną wysypkę z pęcherzami, podobną do wysypki wywołanej przez trujący bluszcz. Nietrująca odmiana sumaka ma czerwone jagody, które rosną na końcu gałęzi i są używane jako przyprawa.

Wartości odżywcze sumaku

Sumak jest przyprawą, która może mieć korzystne właściwości odżywcze, które od kilku lat są przedmiotem badań naukowych. W jednym z nich, opublikowanym w Journal of Food Biochemistry, badano zdolność przeciwutleniającą wodnych ekstraktów z sycylijskiego sumaku oraz ekstraktów z kilku innych przypraw, w tym berberysu, kardamonu, pieprzu czarnego, czerwonej papryki, kopru włoskiego, wawrzynu, kurkumy i gałki muszkatołowej. Spośród badanych przypraw sumak miał najwyższą zdolność antyoksydacyjną. W innym badaniu opublikowanym w " Iranian Journal of Pharmaceutical Research

" stwierdzono, że pacjenci z cukrzycą typu 2 mogą odnieść korzyści zdrowotne dzięki dodaniu tej przyprawy do swojej diety. Pod koniec trzymiesięcznego okresu próbnego pacjenci, którzy przyjmowali 3 gramy mielonego sumaku dziennie, mieli znacznie niższy poziom glukozy we krwi, apolipoproteiny B ("złego cholesterolu") i HbA1c (markera kontroli stężenia glukozy we krwi w czasie). Pod koniec badania w grupie spożywającej sumak stwierdzono również zwiększony poziom całkowitej zdolności antyoksydacyjnej i apolipoproteiny A-I (składnika "dobrego cholesterolu"). Badania wykazały również, że sumak jest bogaty w kwas galusowy (który ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe) oraz kwercetynę (środek przeciwzapalny o działaniu przeciwnowotworowym).

Sumak można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, sklepach dla smakoszy lub w sklepach internetowych. Jest wiele sposobów na wykorzystanie tej wspaniałej przyprawy w codziennej kuchni, ponieważ sumak ma cudownie subtelny, cytrynowy smak, który doskonale współgra z przyprawami, a najbardziej smakuje posypany ciepłym chlebem lub sałatką z oliwą z oliwek. W wielu przepisach można go również zastąpić chili w proszku ze względu na podobne kolory i konsystencję. Mimo że sumak jest przyprawą egzotyczną, stosowany w odpowiedni sposób z pewnością urozmaici każdą potrawę i sprawi, że wszyscy się w nim zakochają!

Grecka sałatka z mizuną i sumakowym winegretemMizuna występuje pod

wieloma innymi nazwami, takimi jak japońska gorczyca czy zielenina wodna. Znalazłam ją na moim lokalnym targu rolnym w Pasadenie. Jest znacznie łagodniejsza niż gorczyca, ale bardziej aromatyczna niż sałata. Przypomina nieco słodszą rukolę. Liście w kształcie dębu są bardzo delikatne i przepiękne! Jeśli zauważysz Mizunę na swoim targu rolnym, kup ją!

Napisane przez Sarah Achleithner, stażystkę dietetyczną i Sharon Palmer, RDN

Przepis i zdjęcie autorstwa Sharon Palmer, RDN

, Dietetyk roślinny

Redakcja "2000kcal"

Komentarze (0)