Najnowsze wiadomości

25 kwietnia 2024 3:57

Jak radzić sobie ze stresem, aby znaleźć równowagęDziś mówię o stresie. W zeszłym tygodniu rozpoczęłam serię Nutrition Stripped Lifestyle w nadziei, że pomoże ci ona uprościć odżywianie i wellness oraz będzie narzędziem do znalezienia równowagi i zdrowia. Zaczęłam od pierwszego filaru stylu życia NS - składu. Jeśli przegapiłeś ten post, dowiedz się tutaj, dlaczego budowanie i utrzymywanie systemu wsparcia jest pierwszym, kluczowym krokiem do zdrowego stylu życia! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o drugim aspekcie stylu życia NS - STRESIE.

Dla przypomnienia, jeśli jesteś tu nowy, styl życia NS opiera się na 10 obszarach dobrego samopoczucia, które moim zdaniem są niezbędne do osiągnięcia zrównoważonego dobrostanu:

♦ 01. SQUAD ♦ 02. STRES ♦ 03. CIAŁO ♦ 04. ODŻYWIANIE ♦ 05. MIŁOŚĆ ♦ 06. SLEEP ♦ 07. ZWIEDZANIE ♦ 08. CENTRUM ♦ 09. MANIFEST ♦ 10. NATURA

PIN IT

Stres jest jedną z rzeczy, z którymi od czasu do czasu wszyscy mamy do czynienia. Niektórzy z nas mogą odczuwać stres bardziej niż inni, co może być spowodowane czynnikami zewnętrznymi, a może to po prostu twoja osobowość, ale to nieuniknione, że w pewnym momencie stres dopadnie nas wszystkich. Wiem, że im bardziej zajmuję się Nutrition Stripped i im więcej projektów biorę na siebie, tym bardziej zaczynam odczuwać stres związany z tym wszystkim. Najpierw wyjaśnijmy, czym jest stres w sensie zdrowotnym. Z definicji stres jest odpowiedzią twojego mózgu na wszelkie żądania wynikające ze zmiany stylu życia. Może to być stresor fizyczny, taki jak rana, zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne lub gojenie się po operacji. Może to być także zapotrzebowanie emocjonalne wynikające ze zmian w stylu życia, związkach, finansach itp. Stres może wywołać wszystko, co wymaga od nas energii fizycznej, psychicznej lub emocjonalnej.

Stres nie jest czymś złym ani dobrym, on po prostu JEST.

Sposób, w jaki reagujemy na stres, radzimy sobie z nim, uzewnętrzniamy go i zarządzamy nim, jest miejscem, w którym pojawiają się typowe problemy związane ze stresem. Stres wpływa na nasze zdrowie i organizm na wiele sposobów, w tym na:
 • zmiany hormonalne
 • reakcje układu nerwowego
 • zmiany w wadze i śnie,
 • złe trawienie
 • choroby układu sercowo-naczyniowego
 • obniżona odporność
 • problemy z układem rozrodczym
 • bezsenność
 • zespół przewlekłego zmęczenia
 • zaburzenia tarczycy
 • depresja

Nie ulega wątpliwości, że stres może spowodować poważne spustoszenie w naszym organizmie, ale tak naprawdę do pewnego stopnia jest on nam potrzebny. Na przykład, gdybyśmy uciekali przed niedźwiedziem, nasza reakcja na stres musiałaby zadziałać z pełną mocą. Zaczęlibyśmy szybciej oddychać, wysyłając więcej tlenu do mięśni, aby napędzić ruch, a następnie nasz organizm uwolniłby hormony stresu z nadnerczy (kortyzol), aby zwiększyć naszą koncentrację, wykorzystując rezerwy energetyczne w celu uzyskania paliwa, dzięki któremu moglibyśmy uciec przed niebezpieczeństwem. Kortyzol nie zawsze jest tym złym, ale kiedy jego poziom jest wysoki i przewlekły, mówi organizmowi, żeby zjadł więcej, niż potrzebuje, ponieważ myśli bardziej o przetrwaniu, a nie o stresie związanym z terminem oddania pracy czy nieszczęściem w związku. Kortyzol jest potrzebny, ale wysoki poziom kortyzolu w dłuższym okresie czasu przyczynia się do wspomnianych wyżej skutków zdrowotnych, zwłaszcza do przyrostu masy ciała! Problem pojawia się, gdy nie jesteśmy w niebezpieczeństwie, a nasze ciało żyje w tym stanie chronicznie. To jest właśnie magiczny element układanki - nauczyć się, jak wyłączyć tę wzmożoną reakcję na stres, gdy nie jest ona potrzebna.

Jak więc radzić sobie ze stresem, by prowadzić najzdrowszy tryb życia? Poniżej przedstawiam rzeczy, których nauczyłem się robić, by radzić sobie ze stresem.

01

Medytuj. Medytacja to pewny sposób na odstresowanie się i dobre radzenie sobie ze stresem. Z tym wszystkim, co dzieje się w NS, tak ekscytującym, jak to tylko możliwe, może to być wręcz przytłaczające! Medytacja pomaga mi oderwać się od egoistycznych myśli, list rzeczy do zrobienia, presji, niepokoju itp. Jest to jedyna rzecz, którą mogę zrobić, aby całkowicie się skupić i powrócić do prawdziwego siebie, aby czuć się szczęśliwym, czujnym, pełnym energii i robić to, co robię najlepiej. Najczęściej przed rozpoczęciem dnia pracy medytuję na poduszce w specjalnym miejscu i przestrzeni w moim domu. Medytacja nie musi być dla ciebie tak rytualna, może to być po prostu medytacja spacerowa po ogrodzie lub na zewnątrz, a może nawet skupienie się na myślach w samochodzie podczas jazdy. Możesz medytować wszędzie tam, gdzie znajdziesz przestrzeń i czas, by głęboko oddychać i pozwolić myślom rozpłynąć się, obserwując swój stan. Nie chodzi o to, by "nie myśleć", bo myśli i tak się pojawią. Wyzwanie polega na tym, by pozwolić tym myślom przepłynąć jak bańka i nie pozwolić im oderwać się od chwili obecnej. Jeśli myśl o medytacji jest dla ciebie czymś zupełnie nowym i nie jesteś jej pewien, wypróbuj aplikację Headspace lub Calm, aby wspomóc swoją medytację. Medytacja z przewodnikiem to świetny sposób, aby zacząć, a korzyści z niej zaczniesz dostrzegać, gdy tylko zaczniesz ją praktykować.

02

Praktykuj wdzięczność. Codziennie rozmawiaj z samym sobą o rzeczach, za które jesteś wdzięczny. Może to być tak proste, jak skupienie się na tym, zamiast na poczuciu braku lub na tym, co chciałbyś "mieć", gdzie chciałbyś "być" itp. Jeśli prowadzisz dziennik, spróbuj włączyć wdzięczność do czasu przeznaczonego na pisanie. Nie masz dziennika lub nie prowadzisz dziennika? Nie martw się! Może to być tak proste, jak napisanie rano listy 5 rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Wypróbuj to i sprawdź, czy zauważysz zmianę w swoim umyśle, polegającą na odejściu od stresu w kierunku pozytywności i wdzięczności.

03

Oddychaj. Następnym razem, gdy poczujesz stres, poświęć chwilę na zwrócenie uwagi na swój oddech w stresującej sytuacji. Najprawdopodobniej będzie on bardzo płytki i szybki. W rzeczywistości sprawdź swój oddech właśnie teraz! Czy Twój oddech jest szybki lub płytki? Jeśli tak, spróbuj przestawić się na głębokie oddychanie, wykonując tak zwany "oddech z brzucha". Oddychaj głęboko i powoli, nadymając brzuch jak balon. Następnie wypuść oddech w powolnym, kontrolowanym stanie. Spróbuj liczyć do pięciu przy wypuszczaniu oddechu, aby spowolnić oddech i skupić się na sobie. Wykonanie zaledwie pięciu powolnych, głębokich, kontrolowanych oddechów pomoże organizmowi uzyskać tlen i przepływ krwi, których potrzebuje, aby wyjść z trybu "ucieczka lub walka", wywoływanego przez stres. Spróbuj zwolnić i kontrolować swój oddech następnym razem, gdy będziesz odczuwać stres (lub teraz!) i sprawdź, czy zauważysz zmianę w swoim ciele i stanie psychicznym.

04

Szukaj radości. Angażuj się w działania, które sprawiają, że Twój umysł, ciało i duch są w pełni radosne. Często zdarza się, że jesteśmy tak zajęci wszystkimi projektami, relacjami i zadaniami w naszym życiu, że zapominamy po prostu dobrze się bawić! Może to być po prostu spacer, zabawa ze szczeniakiem, rozmowa z przyjacielem, przebywanie na łonie natury, czytanie dobrej książki itp. Cokolwiek lubisz robić, pamiętaj, by znaleźć na to czas, by dać sobie trochę radości i zabawy.

Mniej stresu.

Czy obecnie stosujesz którąś z powyższych metod radzenia sobie ze stresem? A może masz inną metodę radzenia sobie z życiowymi stresorami? Daj mi znać w komentarzach! Spróbuj dodać je do swojej porannej rutyny lub skorzystaj z mojego przewodnika, jak rozpocząć poranną rutynę, aby zacząć dzień od pozytywnego akcentu i być przygotowanym na radzenie sobie ze stresem. Mam nadzieję, że ten wpis dał Ci kilka sposobów na opanowanie stresu w Twoim życiu lub przynajmniej przypomniał Ci, jak się skoncentrować, kiedy wszystko Cię przytłacza.

Żyj dobrze,

xx McKel

p.s. Książka kucharska The Nutrition Stripped ukaże się za nieco ponad dwa tygodnie! Jeśli jeszcze nie masz swojego egzemplarza, zamów go tutaj w przedsprzedaży, a 23 sierpnia trafi pod Twoje drzwi.

PIN IT

Redakcja "2000kcal"