Najnowsze wiadomości

2 marca 2024 7:41

Jak dbać o zdrowie w czasie wakacjiJako dietetyk żywieniowy ciągle słyszę pytania o to, jak zachować zdrowie podczas wakacji.

Od października przychodzą do mnie klienci, członkowie rodziny i przyjaciele z pytaniami o to, jak zachować zdrowie w okresie świątecznym od Halloween do Sylwestra. Chciałam podzielić się z Wami tymi samymi rzeczami, które powtarzam wszystkim, a nawet sobie, aby utrzymać się na dobrej drodze podczas wakacyjnych miesięcy! Oto moje 5 najważniejszych wskazówek dotyczących zdrowych wakacji.

1. Nie chodzi o jedzenie

Jedzenie to tylko element towarzyszący i dodatkowy bonus do spędzania wakacji w gronie przyjaciół i rodziny. Nie rób z jedzenia centrum swojej uwagi, skupienia czy obsesji. Zamiast tego skup się na tym, o co naprawdę chodzi w tym sezonie, na spędzaniu czasu z bliskimi, dbaniu o innych, okazywaniu i wyrażaniu wdzięczności, byciu świadomym swoich działań, prowadzeniu "normalnego" życia i życia (tzn. w normalnych warunkach nie objadałbyś się ciastami, ciasteczkami i ciastami codziennie lub co tydzień, więc dlaczego miałbyś zaczynać teraz tylko dlatego, że jest "sezon").

2. Bądź w TERAŹNIEJSZOŚCI

To takie proste. Nieustannie powtarzam sobie codzienne przypomnienia i mantry o byciu obecnym, życiu w chwili obecnej, łączeniu się z moim prawdziwym "ja" i niepozwalaniu, by myśli typu "co by było, gdyby", "do zrobienia", "muszę" przeszkadzały mi w codziennym życiu. Im bardziej skupiasz się na byciu obecnym, tym bardziej możesz cieszyć się spędzaniem czasu z rodziną i przyjaciółmi, cieszyć się duchem świąt, angażować się w zabawne zajęcia, robić zakupy, piec, pakować prezenty, czytać książkę przy przytulnym ogniu i robić wszystko inne, co uwielbiasz robić!

3. Połączenie umysł-ciało

Jest to bardzo ważna praktyka, którą należy w jak największym stopniu włączyć do swojego codziennego życia! Niezależnie od tego, czy jest to aktywność fizyczna, taka jak podnoszenie ciężarów, joga, pilates, zajęcia z baletu, taniec, czy po prostu spacer. Wykorzystanie ruchu ciała w połączeniu z pozytywnym nastawieniem umysłu nastawi Cię na sukces, pozytywność, a także przyda się podczas jedzenia.

Ćwiczenie świadomego jedzenia to prawdziwa praktyka i moc, kiedy już się tego nauczysz, nieustannie sprawdzaj, czy jesteś naprawdę głodny. Czego jesteś głodny? Czy jest to szczęście, smutek, stres, niepokój, czy też naprawdę jesteś głodny jedzenia? W naszym społeczeństwie jemy z tak wielu powodów, ale silne połączenie umysłu z ciałem bardzo pomoże ci w ustaleniu, czego naprawdę jesteś głodny.

4. Planuj z wyprzedzeniem

Gotowanie partiami 101 to moja tajna broń (no dobra, nie taka tajna) na cały sezon wakacyjny, kiedy wychodzisz z domu, spotykasz się z ludźmi, podróżujesz itp. To sposób na zaplanowanie posiłków/przekąsek z pewnym wyprzedzeniem, abyś mógł odetchnąć i zrobić miejsce na inne rzeczy, które lubisz robić w tym sezonie. Nie ma wymówek o "wypadnięciu z wagonu", to ty decydujesz, czy chcesz się przygotować, czy zaplanować, czy zaangażować się w ćwiczenia i połączenia umysł-ciało, czy też zjeść coś, o czym wiesz, że nie przybliża cię do twoich celów i drogi. Więc przygotuj się na sukces!

5. WARZYWA!

O tak, potęga warzyw o każdej porze roku, ale szczególnie w okresie świątecznym, kiedy jemy bardziej gęste pokarmy (zarówno pod względem strawności, jak i kaloryczności). Warzywa to świetny sposób na zwiększenie objętości dania, dzięki czemu czujesz, że jesz o wiele więcej niż w rzeczywistości. Są pełne wody, błonnika, składników odżywczych i smakują niesamowicie, gdy są przygotowane w sposób, który uwielbiasz.

  • Spróbuj tego! Spróbuj dodać sałatkę z surowych warzyw, paluszki z surowych warzyw itp. na samym początku swoich posiłków (zwłaszcza tych, które wydają Ci się bardziej kaloryczne) i zjedz je jako pierwsze! Pozwoli to nie tylko szybciej zaspokoić naturalny głód, ponieważ przeżuwanie warzyw trwa o wiele dłużej niż łyżka pełna tłuczonych ziemniaków, ale także ułatwi trawienie i sprawi, że szybciej się najesz! Dzięki warzywom uchronisz się przed nadmiernym spożyciem kalorii, których normalnie byś nie zjadł.

Z wielką miłością i wdzięcznością,

xo McKel

Redakcja "2000kcal"