Najnowsze wiadomości

13 lipca 2024 20:24

Podstawy stylu życia opartego na pełnej żywnościCzym jest pełnowartościowy styl życia i co oznacza? Dietetyk McKel Hill wyjaśnia.

Podzieliłem się podstawami stylu życia Nutrition Stripped Lifestyle, od budowania wspierającej społeczności, radzenia sobie ze stresem, po trening. Dziś dzielę się czwartym filarem stylu życia NS, pozostając odżywionym! Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze stylem życia opartym na pełnowartościowej żywności i nie wiesz od czego zacząć lub po prostu potrzebujesz odświeżenia wiedzy, zacznij od tych zasad żywieniowych dla lepszego zdrowia i samopoczucia.

Oto pięć podstawowych filarów pełnowartościowej diety:

Nr 1

Powrót do podstaw. Bądź myśliwym, zbieraczem i zbieraczem w XXI wieku! Działaj lokalnie. Bądź ekologiczny. Jedz PRAWDZIWĄ, pełnowartościową żywność, której pochodzenie możesz prześledzić.

Nr 2

Roślinocentryczna: Badania naukowe wyraźnie wykazały wiele korzyści zdrowotnych wynikających ze spożywania diety bogatej w pokarmy roślinne pochodzące z ziemi: owoce, warzywa, orzechy, nasiona, ziarna, pseudoziarna (żadne z przemysłowych / kulturowo produkowanych masowo zbóż), rośliny strączkowe i fasola. Nie potrzebujemy nauki, aby powiedzieć nam, jak dobrze czujemy się jedząc rośliny, spróbuj sam i zaprzyjaźnij się z tymi potęgami żywieniowymi!

Nr 3

Poznaj swojego rolnika! Jeśli spożywasz białka zwierzęce w swojej diecie, upewnij się, że zostały one wyhodowane w sposób humanitarny i były karmione naturalną dietą. Ponownie, bądź w stanie prześledzić swoje jedzenie z powrotem do źródła, gdzie były hodowane, karmione i jak istniały (tj. karmione trawą, dziko złowione, hodowane na pastwiskach, z wolnego wybiegu, organiczne itp.)

Nr 4

Nie spożywaj niczego, co ma dłuższą datę ważności niż Ty! Jeśli nie możesz wymówić składnika żywności wymienionego na opakowaniu LUB jeśli nie byłbyś w stanie znaleźć go w spiżarni swojej babci... odejdź i poszukaj prawdziwej oferty, aby po prostu odtworzyć siebie. Jeszcze lepiej, wybierz coś bez etykiety żywności i przygotuj posiłek we własnej kuchni od podstaw.

Nr 5

Jedz świadomie! Odżywianie nie polega wyłącznie na liczeniu kalorii, gramów tłuszczu czy błonnika, ani też na jedzeniu wyłącznie w celu zapewnienia sobie pożywienia. Jedzenie odgrywa wiele ról w naszych społecznych, umysłowych, emocjonalnych, kulturowych i fizycznych aspektach naszego życia. Powinniśmy szanować wszystkie sposoby, w jakie żywność jest zaangażowana w nasze życie. Wszyscy, w tym ja, powinniśmy zacząć poświęcać nieco więcej czasu na cieszenie się i "uwalnianie" naszych mózgów od matematyki jedzenia, mody na dietę i dogmatów żywieniowych; i wrócić do podstaw spożywania pełnowartościowych pokarmów w jak największym stopniu, jednocześnie znajdując to, co działa na twoje ciało.

Co to znaczy stosować dietę opartą na pełnowartościowych produktach?

Jedzgłównie rośliny: jeśli spojrzysz na swój talerz lub miskę, niech warzywa stanowią około 75% twojego talerza.

Jedzkolorowo: w ciągu dnia spożywaj owoce i warzywa w różnych kolorach. Więcej kolorów = więcej przeciwutleniaczy i większe spektrum składników odżywczych.

Jedzodpowiednie tłuszcze: nie tylko pomogą one organizmowi wchłonąć rozpuszczalne w tłuszczach składniki odżywcze, ale tłuszcz jest niezbędny dla naszego zdrowia na poziomie komórkowym. Do każdego posiłku włączaj orzechy, takie jak migdały lub orzechy włoskie, nasiona, takie jak chia lub konopie, olej kokosowy, awokado, łososia lub inne produkty bogate w kwasy omega-3 itp. Unikaj olejów roślinnych i oczywiście olejów trans/uwodornionych.

Jedzświadomie białka zwierzęce: ponieważ warzywa wypełniają cały talerz, używaj białek zwierzęcych jako "dodatku" i zawsze spożywaj zwierzęta hodowane i traktowane w sposób etyczny.

Zaprzyjaźnij się z wodorostami: korzystaj z wodorostów co tydzień, aby zapewnić odpowiednią ilość jodu wśród wielu korzyści zdrowotnych. Nie znasz się na wodorostach? Wypróbuj płatki wodorostów.

Dodaj wzmacniacze: nie musisz używać "superfoods", ale te bogate w składniki odżywcze pokarmy mają duży wpływ na ich niewielką objętość. Wypróbuj macę, pyłek pszczeli, jagody goji, kakao i grzyby lecznicze, aby zwalczyć stany zapalne, lub sprawdź swoją szafkę z przyprawami w poszukiwaniu cynamonu, imbiru, czosnku i kurkumy.

Kroki do wprowadzenia stylu życia opartego na pełnowartościowej żywności

Ogranicz lub unikaj nabiału: mleko krowie jest dla krów; jeśli spożywasz nabiał, wybieraj organiczny. W przeciwnym razie odkryj świat mleka z orzechów i nasion - możliwości są nieograniczone (i pyszne!).

Ogranicz lub unikajglutenu: szczególnie jeśli jesteś wrażliwy, odkryj zboża bezglutenowe, takie jak komosa ryżowa, proso, amarantus lub warzywa bogate w skrobię, takie jak słodkie ziemniaki lub inne bulwy.

Ogranicz lub unikaj cukrów: przetworzonych i rafinowanych cukrów wszelkiego rodzaju i zachowaj umiar w stosowaniu naturalnych cukrów, takich jak te znajdujące się w owocach, syropie klonowym, miodzie, daktylach itp.

Skup się na równowadze: zrównoważ każdy posiłek dużą ilością włóknistych warzyw, zdrowych tłuszczów, białek i węglowodanów, takich jak bezglutenowe zboża, rośliny strączkowe, warzywa skrobiowe lub owoce.

WIĘCEJ POSTÓW NA TEMAT ODŻYWIANIA, KTÓRE CIĘ ZAINSPIRUJĄ:

Superfoods 101

Jak przygotować zdrowy lunch na powrót do szkoły?

10 kroków do przygotowywania posiłków jak szef

Podstawy tłuszczów: czym są zdrowe tłuszcze?

10 produktów, które warto mieć w lodówce

Mam nadzieję, że ten post był pomocny w budowaniu podstaw stylu życia opartego na pełnowartościowej żywności lub był dobrym odświeżeniem dla tych z was, którzy żyją stylem życia NS! Jeśli wydaje się, że to dużo, radzę podjąć jeden lub dwa możliwe do wykonania kroki, które można wdrożyć za jednym razem. Na przykład, możesz zacząć od poprawy wszelkich źródeł białka zwierzęcego i wypróbowania świadomego odżywiania. Masz to!

Redakcja "2000kcal"

Komentarze (0)