Najnowsze wiadomości

13 lipca 2024 20:36

Wszystko, co musisz wiedzieć o adaptogenachCzym są adaptogeny i jak działają?

Odkąd używam grzybów leczniczych w przepisach i dzielę się większą ilością informacji na temat adaptogenów, otrzymuję od was wiele pytań i komentarzy na temat tych składników. Witamy w Przewodniku po adaptogenach, który powie ci wszystko, co musisz o nich wiedzieć, od tego, jak stosować te suplementy, czego szukać, moich osobistych ulubionych i przepisów do wypróbowania z adaptogenami. Ale najpierw musimy coś wyjaśnić...

Adapt... do czego?

CZYM SĄ ADAPTOGENY?

Adaptogeny, czy to grzyby lecznicze, zioła, przyprawy czy nalewki, były używane od wieków w niektórych kulturach ludowych i medycynie wschodniej. Medycyna zachodnia jest nieco powolna w stosowaniu adaptogenów w leczeniu objawów lub pomaganiu w zapobieganiu chorobom, co oznacza, że istnieje mniej badań opartych na dowodach na temat tej żywności funkcjonalnej niż w przypadku innych składników, które zagłębiłem w Nutrition Stripped.

To, co wiemy o niektórych z tych adaptogenów, to fakt, że są one w stanie zmniejszyć stres w organizmie, ale dokładne mechanizmy ich działania wciąż wymagają badań (1). Można myśleć o adaptogenach jako o małych żołnierzach, którzy pomagają naszemu ciału zwalczać stres i pomagają przywrócić naszemu ciału stabilny punkt wyjściowy zdrowia i dobrego samopoczucia.

Adaptogeny mogą również działać jak regulator poziomu energii i stresu. Na przykład, jeśli doświadczasz wysokiego poziomu stresu, mogą one pomóc go "uspokoić" poprzez normalizację organizmu bez nadmiernej stymulacji. Pomagają również wspierać funkcje nadnerczy i centralnego układu nerwowego. W szczególności grzyby lecznicze doskonale pomagają naszemu organizmowi efektywnie wykorzystywać tlen (2) (3).

JAKIE SĄ ZALETY ADAPTOGENÓW?

Pamiętasz, jak omawialiśmy kwestię "stanu zapalnego"? Adaptogeny pomagają zwalczać codzienne stany zapalne, gdy są dodawane do naszej diety w postaci proszków lub suplementów. Poza tym, konkretne adaptogeny mają swoje własne korzyści zdrowotne lub bardziej ukierunkowane "cele". Powiem, że ponieważ brakuje badań w tym gatunku żywności funkcjonalnej, używaj ich z dyskrecją i zawsze zwracaj uwagę na to, jak czuje się twoje ciało po ich spożyciu - to wszystko, co się liczy na koniec dnia.

Z własnego doświadczenia zauważyłem zauważalne różnice w fizycznym obciążeniu organizmu podczas przyjmowania ashwagandhy w okresach wysokiego stresu. Ponownie osobiste doświadczenie, ale nie licz na to, że "wyleczą" chorobę lub wyleczą coś z dnia na dzień lub dramatycznie.

JAK STOSOWAĆ ADAPTOGENY?

Możesz stosować adaptogeny w herbatach, nalewkach, w postaci suplementów lub w postaci proszku z jedzeniem. Na przykład grzyby lecznicze to klasa adaptogenów, które uwielbiam stosować w koktajlach czekoladowych ze względu na ich słodowy i ziemisty smak. Smakują wyśmienicie i mają adaptogenne korzyści zdrowotne w postaci zwalczania stanów zapalnych.

ILE PROSZKU ADAPTOGENNEGO NALEŻY PRZYJMOWAĆ?

Dawki adaptogenów zależą od indywidualnego stanu zdrowia, częstotliwości stosowania i przyjmowania leków. Jeśli przyjmujesz leki na receptę, zachowaj ostrożność, ponieważ wiele adaptogenów wchodzi w interakcje z ziołami i lekami, dlatego zawsze skonsultuj się wcześniej z lekarzem. Również jeśli jesteś w ciąży, zachowaj szczególną ostrożność i porozmawiaj z lekarzem przed zażyciem adaptogenów. Przede wszystkim należy ściśle współpracować z lekarzem lub dietetykiem, aby uzyskać konkretną ilość i sprawdzić, czy ich stosowanie jest odpowiednie dla twojego zdrowia - po to tu jestem!

WYPRÓBUJ TE PRZEPISY, KTÓRE WYKORZYSTUJĄ ADAPTOGENY:

 • The Ultimate Tonic (mój ulubiony sposób na wykorzystanie grzybów leczniczych)
 • Mrożona herbata Love Your Liver
 • Mleko z kurkumą, herbata z kurkumą, koktajl mleczny z kurkumą, latte z mlekiem z kurkumy Elevated
 • Far Out Fudge
 • Podwyższona kawa

9 POPULARNYCH ADAPTOGENÓW

 • Kurkuma
 • Grzyby lecznicze, takie jak chaga, reishi i boczniak królewski
 • Żeń-szeń azjatycki (4).
 • Rhodiola jest stosowana w celu kontrolowania poziomu kortyzolu i normalizowania go do zdrowego poziomu oraz poprawy samopoczucia psychicznego/emocjonalnego wraz ze zwiększeniem funkcji mózgu (5).
 • Święta bazylia (Tulsi) była stosowana jako środek zwiększający libido, ale także jako środek chroniący wątrobę i przeciwutleniacz (6).
 • Pyłek sosny
 • Schisandra
 • Cytryniec chiński może wspomagać sprawność fizyczną, zmniejszając niepokój i obniżając poziom kortyzolu, gdy jest on podwyższony (7).
 • Ashwagandha (8) jest stosowana w celu zwiększenia energii, zrównoważenia poziomu cukru we krwi, zwiększenia wytrzymałości i wzmocnienia układu odpornościowego, podobnie jak azjatycki żeń-szeń.

MOI ULUBIEŃCY:

Ashwagandha, herbata Holy Basil, proszek Cordyceps, proszek Reishi, kakao + mieszanka grzybów leczniczych i ogólnie zioła Gaia w postaci suplementów.

Czujesz to?

Co o tym sądzisz? Czy stosujesz już jakieś adaptogeny i czy zauważyłeś różnicę w swoim samopoczuciu? Zastanawiasz się nad dodaniem ich do swojej diety lub nadal masz pytania? Daj mi znać, co myślisz w sekcji komentarzy?

Źródła:
(1): https://examine.com/supplements/adaptogen/
(2): Panossian A, Wikman G. Effects of Adaptogens on the Central Nervous System and the Molecular Mechanisms Associated with Their Stress-Protective Activity. Pharmaceuticals. 2010;3(1):188-224. doi:10.3390/ph3010188. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3991026/
(3): Panossian A, Wikman G. Evidence-based efficacy of adaptogens in fatigue, and molecular mechanisms related to their stress-protective activity. Curr Clin Pharmacol. 2009 Sep;4(3):198-219. Epub 2009 Sep 1. Review. PubMed PMID: 19500070.
(4): https://examine.com/supplements/ashwagandha/
(5): https://examine.com/supplements/rhodiola-rosea/
(6): https://examine.com/supplements/holy-basil/
(7): https://examine.com/supplements/schisandra-chinensis/
(8): https://authoritynutrition.com/12-proven-ashwagandha-benefits/

Redakcja "2000kcal"

Komentarze (0)