Najnowsze wiadomości

13 lipca 2024 20:32

Przewodnik po zdrowej kupiePIN IT

Powiedziałem to. Słowo kupa, ruchy jelit oraz tajniki pracy jako zarejestrowany dietetyk to dla mnie codzienny język w rozmowach. Ale jakim cudem nigdy nie rozmawialiśmy o kupie na blogu NS jako o własnym poście? Dzisiaj, przyjaciele, mam nadzieję udzielić wam odpowiedzi na częste pytania, które otrzymuję od czytelników i klientów, dotyczące trawienia i tego, co jest "normalne", zdrowe i oznaki szczęśliwego trawienia. Czytaj dalej, aby przejść na zupełnie nowy poziom.

szczęśliwy brzuch = szczęśliwe ciało

W miarę upływu czasu badania naukowe i lekarze na całym świecie zwracają uwagę na znaczenie naszego zdrowia jelit dla naszego ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Nasz układ trawienny jest odpowiedzialny za rzeczy oczywiste, takie jak trawienie pokarmu i wchłanianie składników odżywczych, ale wykazano również, że odgrywa ważną rolę w naszym funkcjonowaniu immunologicznym, samopoczuciu psychicznym / emocjonalnym, poprawia niektóre stany chorobowe i może wpływać na nasze hormony, skórę i włosy. Wszystko to jest ze sobą powiązane, co jest piękną rzeczą, ale wymaga nieco więcej opieki, aby zrozumieć wszelkie problemy trawienne. Na zajęciach z fizjologii na studiach licencjackich na Ohio State University (go Bucks!) po raz pierwszy zaintrygował mnie układ trawienny i wszystkie wewnętrzne działania magicznego organu, który jest starannie i ciasno zwinięty w naszym rdzeniu. To zaintrygowanie układem trawiennym przeniosło się ze mną do szkoły podyplomowej, gdzie zanurzyłem się w nauce wszystkiego, co mogłem o zaburzeniach trawienia, zaburzeniach, wyzwaniach i nietolerancjach pokarmowych - głównie z potrzeby poznania własnego trawienia i tego, co było z nim nie tak. Możesz przeczytać więcej o mojej historii tutaj, jeśli jesteś nowy w NS!

Czym jest "normalne" wypróżnienie?

Normalność jest względna, więc liczy się to, jak spójne są wypróżnienia. Na przykład, jeśli wypróżniasz się 5-6 razy dziennie, najprawdopodobniej doświadczasz wypróżnień typu 5-7, które nie są normalne. Z drugiej strony, jeśli chodzisz 1-2 razy w tygodniu, najprawdopodobniej masz zaparcia typu 1-2, które również nie są idealne. Zalecam klientom korzystanie z toalety co najmniej raz dziennie, jeśli nie dwa razy, w zależności od ilości spożywanego jedzenia, zdolności trawiennych, metabolizmu itp. Zadaj sobie również pytanie, czy czujesz się świetnie i "lekko" po przerwie w łazience? Jeśli tak, jest to dobry wskaźnik, że całkowicie wyeliminowałeś.

Czym jest "zdrowe" wypróżnienie?

Tak jak słowo "normalny" jest względne dla każdej osoby, tak samo jest ze słowem "zdrowy", jeśli chodzi o wszystkie obszary zdrowia, w tym wypróżnienia. Ale ogólnie rzecz biorąc, zdrowe wypróżnienie to takie, które odbywa się z łatwością - ja nazywam to "walk in, walk out". Wiesz, że istnieją reklamy, programy telewizyjne lub książki stworzone do czytania w łazience? Moje pytanie brzmi: co na świecie robią ci ludzie! Jeśli masz zdrowe wypróżnienie, powinieneś posłuchać pragnienia, wejść do łazienki, pójść, a czasem wyjść tak szybko, jakbyś oddawał mocz. Jeśli czujesz, że się męczysz lub siedzisz w toalecie przez długi czas, coś nie jest normalne lub zdrowe w twoim układzie trawiennym i zdecydowanie zalecam współpracę z lekarzem lub dietetykiem, aby jak najszybciej uporządkować sytuację.

Czego powinienem szukać, aby wiedzieć, że mam zdrowy układ trawienny?

Dosłownie, patrz. Wiem, że nie jest to seksowny temat, ale spojrzenie na stolec może powiedzieć nam tak wiele o naszym zdrowiu i tym, co dzieje się z naszymi jelitami, od stresu, ćwiczeń / ich braku, po zdolność naszego organizmu do wchłaniania i trawienia! To wiele informacji w jednym spojrzeniu. Dziękujemy dr Stephenowi Lewisowi i dr Kenowi Heatonowi z Uniwersytetu w Bristolu w 1997 roku za Bristol Stool Scale, sposób klasyfikacji wypróżnień na podstawie różnych cech, w tym koloru, kształtu i łatwości (na zdjęciu poniżej).

PRZYPNIJ TO

Typ 1: Prawdopodobnie bardzo odwodniony i z zaparciami, może również wskazywać na niedrożność jelit.

Typ 2: Zaparcia

Typ 3: Łagodne zaparcia

Typ 4: Złota zasada zdrowego wypróżnienia!

Typ 5: Może wskazywać, że ostatnie wypróżnienie nie było pełne.

Typ 6: Może wskazywać na złe wchłanianie, zwłaszcza tłuszczów w diecie, w zależności od tego, czy tonie, czy unosi się na powierzchni (unosi się na powierzchni oznacza złe wchłanianie tłuszczu i jest często obserwowane u osób z problemami z pęcherzykiem żółciowym).

Typ 7: Może wskazywać na złe wchłanianie, dlatego należy pamiętać o możliwych niedoborach żywieniowych.

Czym jest uzdrawianie jelit? Czy tego potrzebuję?

Uzdrawianie jelit jest terminem używanym do opisania konkretnego protokołu z perspektywy diety i stylu życia, aby pomóc poprawić problemy trawienne, takie jak wzdęcia, biegunka, zaparcia, nietolerancje i niezliczone kwestie zdrowotne związane z naszymi jelitami. Czy więc tego potrzebujesz? Być może. Jeśli cierpisz z powodu nieprzyjemnych wypróżnień i stresu trawiennego, polecam porozmawiać z lekarzem, gastroenterologiem lub skontaktować się z dietetykiem, który pomoże ci zidentyfikować podstawowe problemy związane z nieszczelnym jelitem.

Co mogę zrobić dzisiaj, aby poprawić pracę jelit?

Bardzo dużo! Jeśli jeszcze nie przestrzegasz stylu życia NS i nie odżywiasz swojego ciała dużą ilością pełnowartościowych pokarmów każdego dnia, które są pełne błonnika, minerałów i witamin, to najpierw przyjrzyj się temu, co jesz.

Po drugie, jeśli to jest na miejscu i czujesz, że twoja dieta jest świetna, co z ćwiczeniami? Ruch pomaga naszemu ciału poruszać się na wiele sposobów, w tym w trawieniu, więc ruszaj się!

Po trzecie, odstresuj się. Stres jest ogromnym czynnikiem wpływającym na problemy trawienne u osób cierpiących na IBS, ale każdy z nas może doświadczyć uczucia "nieświeżości" w jelitach z powodu stresu. Zastosuj te wskazówki w porannej rutynie!

Po czwarte, suplementacja! Istnieje kilka suplementów, które polecam klientom, aby dać im przewagę, takich jak Naturally Calm, który jest dobrym napojem magnezowym, który pomaga zmiękczyć stolec podczas snu bez żadnych efektów przeczyszczających (chyba że weźmiesz za dużo). Codzienne przyjmowanie witaminy C może również pomóc w naturalnym zmiękczeniu stolca, podobnie jak codzienne przyjmowanie oleju MCT, takiego jak Matcha Tea Latte lub Coffee Elevated.

Po piąte, pij wodę! Odwodnienie jest ogromnym winowajcą zaparć i długich przerw w toalecie. Staraj się pić co najmniej kilka litrów wody dziennie, w zależności od położenia geograficznego, ilości potu i koloru moczu (celem jest przezroczysty do jasnożółtego).

Po szóste, odstaw kawę. Wszyscy wiemy, że kawa zwiększa perystaltykę jelit (tj. zmusza nas do pójścia do toalety), ale może być również przyczyną odwodnienia i może stresować nasze ciała i nadnercza, jeśli już jesteś pod wpływem stresu. Pomyśl o kawie jako o ostatniej desce ratunku, aby pomóc w wypróżnieniu, w przeciwnym razie rozważ wprowadzenie tych zmian już dziś i obserwuj, jak Twój układ trawienny staje się szczęśliwszy z dnia na dzień.

Na koniec, skorzystaj z przysadzistego nocnika! Oparcie stóp na małym stołku pomaga unieść ciało i ułożyć układ trawienny w sposób, w jaki autonomicznie powinniśmy korzystać z toalety. Kultura Wschodu robi to nie bez powodu. Pomaga to ciału w pełnej eliminacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź te artykuły:

  • Ulecz swoje jelita autorstwa Chrisa Kressera (doceń jego spojrzenie na zdrowie jelit i jego znaczenie)
  • Żywność wzmacniająca bakterie jelitowe (Physicians Committee for Responsible Medicine)
  • Bakterie jelitowe i nasz nastrój (New York Times)
  • Czy bakterie w naszych jelitach mogą sprawić, że będziemy grubi lub szczupli? (Scientific American)
  • Przewodnik po probiotykach i dlaczego ich potrzebujesz
  • 5 owoców poprawiających trawienie

Jakie masz pytania dotyczące zdrowych jelit i szczęśliwego brzucha? Podziel się nimi poniżej! Mam nadzieję, że ten post pomoże, a jeśli tak, podziel się nim.

xx McKel

Redakcja "2000kcal"

Komentarze (0)