Najnowsze wiadomości

19 kwietnia 2024 22:56

Podświadomy umysł



Twój umysł podświadomy jest potężną częścią tego, kim jesteś. Ma on wpływ na Twoje myśli, uczucia, zachowania i skłonności. Zrozumienie podświadomości pozwoli Ci wykorzystać ją na swoją korzyść i poprowadzi Cię w kierunku osiągnięcia Twoich celów.

Czym jest Twoja podświadomość?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to się dzieje, że jesteś w stanie zapamiętać tak wiele rzeczy, nie myśląc o nich świadomie?

Pomyśl, jak mało wiedziałeś, kiedy się urodziłeś. W bardzo młodym wieku nauczono Cię, jak chodzić, jeść i mówić. Możliwe, że w tym momencie nie myślisz zbyt wiele o chodzeniu, mówieniu czy jedzeniu. Po prostu wykonujesz te czynności.

Ile jeszcze umiejętności nauczyłeś się od czasu zdobycia tych umiejętności? O ile więcej wiedzy zdobyłeś? A co z Twoimi doświadczeniami emocjonalnymi - ile ich miałeś?

Twoja podświadomość jest odpowiedzialna za przechowywanie, organizowanie i przetrząsanie tych wszystkich informacji na co dzień.

Umysł świadomy, podświadomy i nieświadomy

Skąd więc wzięła się idea podświadomości?

Choć nie mogę z całą pewnością stwierdzić, że Freud był pierwszą osobą, która rozwinęła tę ideę, to z pewnością był jedną z pierwszych osób, które ją upowszechniły.

Zygmunt Freud był neurologiem, który obecnie jest znany ze swoich teorii i technik w dziedzinie psychoanalizy. Jedna z jego teorii dotyczyła topograficznego modelu umysłu w formie góry lodowej. Model ten obejmuje umysł świadomy, podświadomy i nieświadomy (1).

Umysł świadomy

Na czubku góry lodowej znajduje się umysł świadomy. Ta część umysłu ma zdolność kierowania naszą uwagą, a także wyobrażania sobie rzeczy, które w rzeczywistości nie są prawdziwe. Można o niej myśleć jak o reżyserze umysłu, czyli części umysłu, która podejmuje decyzje. A jeszcze lepiej - o tym nieustannym dialogu, który właśnie teraz toczy się w Twoim umyśle (2).

Umysł podświadomy

Kolejnym obszarem jest umysł podświadomy. To w nim przechowywane są wspomnienia, które można szybko przywołać - numer telefonu komórkowego czy nazwa nowej restauracji, która przypadła nam do gustu. Przechowywane są tam również bardziej złożone informacje, takie jak wzorce zachowań, uczucia i ostatnio powtarzające się myśli. Następnie mamy wiedzę ukrytą, czyli umiejętności i nawyki, które wykształciliśmy tak dobrze, że wykonujemy je bez zastanawiania się nad nimi (3).

Nieświadomy umysł

Wreszcie mamy umysł nieświadomy, w którym przechowywane jest wszystko inne. Wspomnienia, które nie mają już dla nas znaczenia lub wspomnienia, które zostały wyparte z powodu traumatycznych przeżyć. Można o nim myśleć jak o bibliotece informacji w najgłębszej części umysłu (4).

Wpływ Twojego umysłu podświadomego

Dla naszych celów chcę, abyś myślał o swoim podświadomym umyśle jak o soczewce percepcyjnej.

To w nim przechowywane są wszystkie Twoje przeszłe doświadczenia i dlatego odwołujesz się do niego, gdy doświadczasz nowych rzeczy. Z tego powodu Twoja przeszłość może w znacznym stopniu wpływać na Twoją teraźniejszość. Pozwól, że Ci to wyjaśnię.

Powiedzmy, że jesteś malarzem i wcześniej ciągle powtarzano Ci, że jesteś okropny, nie masz umiejętności i nie powinieneś być malarzem. Aż pewnego dnia ktoś mówi Ci, że jesteś doskonałym malarzem.

Czy myślisz, że szybko przyjąłbyś ten komplement i uwierzyłbyś mu? Możliwe. Ale bardzo prawdopodobne jest też, że wymyślisz jakieś usprawiedliwienie dla tego komplementu. Na przykład: "oni mówią mi komplement, żeby być miłymi, ale tak naprawdę nie mówią serio" albo "oni myślą, że jestem dobrym malarzem, bo nie znają się na malarstwie".

Czy to brzmi znajomo?

Nasza podświadomość tworzy soczewkę percepcyjną, przez którą postrzegamy rzeczywistość. Ta soczewka może być pozytywna, negatywna lub neutralna i może się różnić w zależności od konkretnych doświadczeń, jakie mieliśmy w życiu.

Jeśli będziemy manipulować tą soczewką tak, aby odzwierciedlała pozytywne komunikaty, które odzwierciedlają nasze cele i zainteresowania, nasz podświadomy umysł może nam pomóc, a nie przeszkadzać w dążeniu do osiągnięcia naszych celów.

Stań się podświadomie świadomy

Nasza podświadomość ma moc, by albo pracować z nami, albo przeciwko nam. Od naszych codziennych rozmów po konkretne cele, które staramy się osiągnąć - nasza podświadomość ma w tym wszystkim swój udział.

Chociaż ta soczewka jest tworzona przez nasze przeszłe doświadczenia, mamy możliwość wpływania na nią i dostosowywania jej na naszą korzyść poprzez codzienne działania.

Pozytywne afirmacje

Pozytywne afirmacje przeżywają teraz swój wielki moment i można śmiało powiedzieć, że jesteśmy za tym!

Nie tylko udowodniono, że pomagają one osobom walczącym z depresją, lękiem i niską samooceną, ale także mają zdolność kształtowania naszego podświadomego umysłu, aby pomóc nam osiągnąć nasze cele. Badania wykazały, że stosowanie pozytywnych afirmacji może być szczególnie skuteczne w kontekście wprowadzania zmian w zachowaniach zdrowotnych (5). Twój stan świadomy w istocie mówi podświadomości, co ma zapamiętać, jak kształtować swoją soczewkę.

Twórz afirmacje, które odzwierciedlają twoje cele, ambicje, pragnienia lub potrzeby. Afirmacje powinny być utrzymywane w czasie teraźniejszym. Na przykład, możesz powiedzieć: "Jestem silny" lub "Odnoszę sukcesy" zamiast "Będę silny" lub "Odniosę sukces". Recytuj swoje afirmacje w głowie, na głos lub zapisuj je w dzienniku.

Kiedy zaczniesz praktykować pozytywne afirmacje, możesz czuć się głupio, a czasem nawet banalnie. Ale z czasem twoja pewność siebie będzie rosła i zaczniesz czerpać korzyści z afirmacji. Trzymaj się tego i pamiętaj o celu, do którego dążysz!

Wizualizacja

Przypomnij sobie, co jako pierwsze przychodzi Ci do głowy? Jestem skłonny założyć się, że w tej chwili w Twojej głowie pojawia się jakiś obraz. Co więcej, są szanse, że nie tylko wizualnie wyobrażasz sobie to wspomnienie w swoim umyśle, ale także pamiętasz, jak się czułeś, a może nawet co myślałeś.

Wizualizacja to prawie jak pójście o krok dalej w pozytywnych afirmacjach. Daje Twojej podświadomości pewien kontekst. Wizualizacja lub wyobrażenie mentalne jest sprawdzoną metodą wprowadzania zmian w zachowaniach zdrowotnych (6).

Kluczem do wizualizacji jest namalowanie podświadomości konkretnego obrazu: jak to wygląda, jak się czujesz, jakie masz emocje. Im więcej szczegółów, tym lepiej! Wyobrażasz sobie siebie w konkretnej sytuacji, nad której osiągnięciem pracujesz.

Pozytywne otoczenie

Ile razy słyszałeś powiedzenie: "jesteś towarzystwem, w którym przebywasz"?

Nasze otoczenie wywiera na nas duży wpływ. Wpływają na nas nie tylko ludzie, którzy nas otaczają, ale także informacje, z którymi się stykamy. Pomyśl o tym, że jeśli ciągle słyszysz to samo (niezależnie od tego, czy jest to prawda, czy nie), to czy nie sądzisz, że Twoja podświadomość w końcu zacznie zakładać to samo w taki czy inny sposób?

Nasza podświadomość nieustannie chłonie informacje z otoczenia, świadomie lub nieświadomie (7). Jeśli informacje, które wchłaniamy, są pozytywne i podnoszące na duchu, nasza podświadomość zacznie to odzwierciedlać. Otaczaj się ludźmi, miejscami, zasobami i źródłami informacji, które pozytywnie odzwierciedlają Twoje cele i ambicje!

Medytacja

Począwszy od medytacji z przewodnikiem, poprzez medytację uważną, aż po medytację transcendentalną - wszystkie one pozwalają zrobić krok do tyłu, być w chwili obecnej i poddać się relaksowi.

Medytacja została gruntownie przebadana i okazała się skuteczna w zmniejszaniu stresu, niepokoju, wysokiego ciśnienia krwi, a nawet bezsenności (8).

Oprócz tych korzyści, wiele osób uważa, że w stanie medytacji najbliżej nam do poznania naszej podświadomości. Badania dowiodły słuszności tej teorii, ponieważ osoby medytujące były bardziej świadome swoich podświadomych wskazówek niż osoby, które nie praktykowały medytacji (9).

Spróbuj dodać jakąś formę medytacji do swojej rutyny, aby pomóc w budowaniu świadomości swojego podświadomego umysłu!

Wniosek

Poświęć minutę, aby pomyśleć w środku; jakie są twoje największe nadzieje, pragnienia, cele i ambicje? Czy zauważasz, że próbując osiągnąć te aspiracje, wchodzisz sobie w drogę? Czy sabotujesz swój własny sukces? Jeśli tak, to z pewnością nie jesteś sam.

Na naszą podświadomość wpływa tak wiele rzeczy, na które nie mamy wpływu. Mam nadzieję, że wykorzystasz te informacje, aby odzyskać kontrolę, zmobilizować swoją podświadomość do pracy i osiągnąć zamierzone cele!

"Myśl, że możesz, albo myśl, że nie możesz; tak czy inaczej będziesz miał rację". - Henry Ford

Połącz się z nami

Co sądziłeś o podświadomości przed przeczytaniem tego artykułu? Jaki jest jeden wniosek, który możesz wypróbować i wdrożyć w swoim życiu? Chętnie poznamy Twoje przemyślenia na ten temat! Jestem pewien, że ktoś inny czytający ten artykuł również chciałby to zrobić. Jak zawsze, możesz się z nami skontaktować poza stroną internetową na Instagramie poprzez @nutritionstripped @nutritionstrippederica i #nutritionstripped #nswellnesscoaching.

Redakcja "2000kcal"