Najnowsze wiadomości

25 kwietnia 2024 23:41

Jak świadomie praktykować równowagę w wyborze żywności



Zdrowe odżywianie nie powinno sprawiać wrażenia restrykcyjnego czy sztywnego.

Ważne jest, aby wprowadzić do swoich nawyków elastyczność, która pozwoli na ich złamanie w pewnych momentach.

W życiu wiele razy zdarzają się okoliczności zewnętrzne, które wymagają od nas lub zmuszają nas do zmiany kierunku, dostosowania się i bycia elastycznym, aby płynąć z prądem.

Wiem, że może się to wydawać sprzeczne, zwłaszcza że wiele diet i planów uczy, że należy ściśle przestrzegać zasad odżywiania i stylu życia.

Nawet jeśli obecnie nie stosujesz żadnej ścisłej diety ani planu, ta sama mentalność prawdopodobnie wciąż pojawia się podświadomie, ponieważ jest tak zakorzeniona w naszym społeczeństwie - jest to cały proces myślowy typu "wszystko albo nic", który w rzeczywistości nie sprawdza się w życiu nikogo z nas.

Zbyt sztywne podejście może doprowadzić do rozwoju niezdrowych myśli i zachowań, które mogą być bardziej szkodliwe niż odrobina elastyczności. Ponadto, powodem, dla którego tworzymy zdrowe nawyki żywieniowe i związane ze stylem życia, niezależnie od tego, co jemy, jak się ruszamy i jak dbamy o nasze ciało, jest to, że czujemy się najlepiej i możemy cieszyć się życiem.

Jeśli Twoje nawyki przeszkadzają Ci w cieszeniu się życiem, to znaczy, że masz problem z głowy! A więc zróbmy razem zwrot i plan działania.

Pokażę ci, jak możesz być elastyczny w kwestii odżywiania i nawyków zdrowotnych w bardzo celowy sposób, który utrzyma cię na drodze do osiągnięcia twoich celów, a jednocześnie da ci wolność, by cieszyć się chwilami życia.

Dlaczego równowaga jest niezbędna dla długotrwałych zdrowych nawyków?

Zbytnia sztywność może objawiać się stresem związanym z przełamywaniem nawyków lub poczuciem braku siły woli, determinacji czy motywacji w pewnych sytuacjach.

Oto przykład. Jedna z sytuacji, o których ciągle słyszę od członków społeczności, dotyczy wychodzenia na posiłki.

Dziesiątki kobiet mówiły mi, że w ciągu tygodnia dobrze się odżywiają, ale potem, gdy idą na kolację z przyjaciółmi lub do koleżanki na babski wieczór, nie stosują tych samych zasad żywieniowych i kończą jedząc pizzę, czekoladę i popijając winem.

Po tym natychmiast pojawia się poczucie winy, że tak się odżywiają, poczucie, że "wypadły z toru", co często powoduje, że przez wiele dni rezygnują ze zdrowych nawyków żywieniowych, czekając na idealny moment, by znów zacząć, albo czują się zestresowane lub zaniepokojone, że to samo stanie się na następnym spotkaniu towarzyskim.

Czy kiedykolwiek znalazłeś się w takiej sytuacji, w której czułeś, że musisz wybierać między trzymaniem się swoich zdrowych nawyków i rutyny a cieszeniem się chwilą? Polub to i daj mi znać, że doświadczyłeś czegoś podobnego, bo nie jesteś sam!

Oto pierwsza rzecz, którą chcę, żebyś wiedział:

Jeden posiłek, jeden opuszczony trening, czy cokolwiek innego, nie sprawi, że osiągniesz swój cel zdrowotny.

To dlatego nieustannie powtarzam, że zdrowie to codzienna praktyka. To właśnie te wszystkie małe działania, które podejmujemy z biegiem czasu, powodują długotrwałe zmiany.

Nauka o trzymaniu się nawyków

Pewne badanie wykazało, że kiedy ludzie próbują wyrobić sobie nawyki, doskonałość nie jest konieczna.

Najważniejsze było powtarzanie nawyku w pierwszych dniach!

Oznacza to, że robienie czegoś przez większość czasu jest tak samo skuteczne jak robienie tego przez cały czas, co daje możliwość elastyczności.

Tak, konsekwencja jest kluczowa, ale nie musisz być doskonały.

Oto kilka strategii, które możesz wykorzystać, by świadomie praktykować równowagę w swoich nawykach żywieniowych.

Planowanie "jeśli-i-teraz

Aby nadać swoim nawykom elastyczność, możesz wykorzystać prostą strategię planowania "jeśli - to".

Planując "jeśli - to", określasz momenty, w których chciałbyś tymczasowo zerwać z nawykiem.

Chodzi o to, by z góry określić, kiedy można zerwać z regularnym nawykiem z wyprzedzeniemW ten sposób nie podejmujemy decyzji pod wpływem chwili, a po zerwaniu z nawykiem czujemy satysfakcję, zamiast patrzeć wstecz i żałować, że nie dokonaliśmy innego wyboru.

Prześledźmy przykład, abyś mógł lepiej zrozumieć, jak to wygląda.

Załóżmy, że w pracy stale otaczają Cię słodycze i przekąski - ludzie przynoszą słodycze, zamawiają pizzę na spotkania, a na urodziny przysyłają babeczki i ciasteczka.

Z jednej strony nie chcesz być restrykcyjny i odmawiać sobie słodyczy i przekąsek, ale z drugiej strony jedzenie tego typu produktów kilka razy w tygodniu nie sprawi, że będziesz się czuł najlepiej.

Oto jak w grę wchodzi planowanie "jeśli" i "kiedy".

Jeśli zwykle nie jesz słodyczy, wymyśl okazję, przy której z przyjemnością byś je zjadł. Jaki rodzaj deseru dałby ci 10 punktów w rankingu zadowolenia? Jakie doświadczenie byłoby dla Ciebie 10?

Mogę niemal zagwarantować, że jedzenie kupionych w sklepie ciasteczek przed komputerem nie zaspokoi Twojego apetytu na słodycze ani nie będzie przyjemnym doświadczeniem, prawda?

Zamiast tego możesz więc powiedzieć coś w rodzaju: "Jeśli mam jeść słodycze, to jeden z moich dwóch ulubionych deserów zjem w domu z mężem".

Czy widzisz, jak to daje ci pełne przyzwolenie na delektowanie się ulubionymi deserami, ale też daje ci pewne wskazówki, żebyś nie jadła bezmyślnie każdego postawionego przed tobą smakołyku?

W ten sposób przestawiasz swój umysł z poczucia, że coś tracisz, na świadomość, że istnieje o wiele bardziej satysfakcjonująca alternatywa, którą możesz się cieszyć.

Najważniejsze w planowaniu tego typu wyjątków jest to, by po podjęciu decyzji czuć się szczęśliwym, że zdecydowałeś się zerwać z dotychczasowym nawykiem, a nie patrzeć wstecz i żałować, że nie dokonałeś innego wyboru, co często się zdarza, gdy podejmujesz decyzje w danej chwili.

Jeśli zastanawiasz się nad zastosowaniem planowania "jeśli" w odniesieniu do wyjątków, zadbaj o to, by było to coś wyjątkowego i wartościowego dla Ciebie. Ważne jest także, aby te wytyczne były sformułowane na piśmie z wyprzedzeniem, a nie wymyślane pod wpływem chwili.

Ta prosta strategia może dać Ci jasność co do tego, jak wygląda równowaga w Twoim życiu i ułatwić Ci trzymanie się odpowiedzialności.

Ponadto, pamiętanie o zdaniu, o którym mówiłam wcześniej, może pomóc ci rozluźnić ramiona i ułatwić myślenie o sobie dzięki świadomości, że jeden posiłek nie zaważy na realizacji twoich celów zdrowotnych - konsekwencja jest tu naprawdę kluczowym czynnikiem.

Jeśli pracujesz nad stworzeniem lub utrzymaniem zdrowych nawyków, pobierz mój darmowy przewodnik po tworzeniu zdrowych nawyków z łatwością, abyś mógł stworzyć nawyki, które przetrwają.

Redakcja "2000kcal"